Çayırlı ilçe merkezi'nin (Erzincan) coğrafi etüdü
The geopgraphy of Çayırlı town
- Tez No: 674610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma sahası olan“Çayırlı İlçe Merkezi”, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nün Erzincan Yöresi'nde yer almaktadır. Çayırlı ilçesi 1062 km² yüzölçümüne sahiptir. Erzincan iline bağlı sekiz ilçeden biri olan Çayırlı, idari bakımından sınırlarını, doğuda Tercan ilçesi, güneyinde Tercan ve Üzümlü ilçeleri, batısında Erzincan Merkez ilçesi, kuzeyinde ise Otlukbeli ve Demirözü ilçesi (Bayburt) oluşturmaktadır. Çayırlı ilçesinin Erzincan merkez ilçe ile arasında 79 km mesafe bulunmaktadır. Çayırlı, Esence (Keşiş) Dağları'nın kuzeyinde, Başköy Depresyonu diye adlandırılan çukur sahanın doğusundaki Miadin (Saygılı) düzlüğü içerisinde yer almaktadır. Ortalama 1500 m yükseltiye sahiptir. Araştırma sahası ve çevresinde karasal iklime yakın iklim tipi görülmektedir. Çayırlı da ortalama sıcaklık 8℃, yağış 326,8 mm olup, doğal bitki örtüsü ise steplerden oluşmaktadır. Araştırma sahasında en yaygın görülen toprak tipi zonal grup içerisinde yer alan kahverengi topraklardır. Karasu ve kolları tarafından drene edilen, ilçe merkezinden de geçen Çayırlı (Mans) suyu, sahanın en önemli akarsuyunu oluşturur. ADNKS 2019 verilerine göre Çayırlı ilçe merkezinin toplam nüfusu 4888 kişidir. Toplam nüfus içinde % 49,2 ile kadın, % 50,8 ile de erkek oranı bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu ise, km² ye 203 kişi ile Erzincan Merkez (20 kişi/km²) ilçesinden oldukça yüksek bir değer göstermektedir. Ekonomik hayat tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Şeker pancarı ve fasulyesiyle meşhur olan ilçede, sulu tarım imkanı da mevcuttur. Ancak yine de istenilen düzeyde bir gelişme sağlanamamaktadır. İlçenin ana yoldan uzakta kalması ve ulaşım sıkıntısı gelişmesinin önüne geçen dezavantajlardır. Önemli yatırımlarla değerlenebilecek turizm potansiyeline sahip Esence Dağları'nda doğa yürüyüşleri, kamplar, festivaller düzenlenmektedir. Sonuç itibariyle bu çalışma, bir tarım kasabası olarak nitelendirilen Çayırlı ilçesinin sorunlarını gün yüzüne çıkartmak ve bu sorunlara gerçekçi çözüm önerileri sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The research area of the town center of Çayırlı is located in the Erzincan region of the upper part of the eastern Anatolian region. Çayırlı district has an area of 1062 square kilometers. Being one of the eight districts of Erzincan province, çayırlı's borders are tercan district in the east, tercan and Üzlü districts in the south, erzincan central district in the west, otlukbeli and Demirözü district in the north. Çayırlı district has a distance of 79 km from Erzincan center. Çayırlı is located in the Miadin plain in the eastern part of the pit area known as the Başköy depression, north of the Esence mountains. It has an average altitude of 1500 m. The climate type close to the continental climate in and around the research area is observed. The average temperature in Çayırlı is 8 degrees, precipitation is 326.8 mm, and the natural vegetation consists of steppes. this region is the brown soils in the zonal group most common in the study area. The Çayirli's (mans) water, drained by the Karasu and its branches and passing through the district center, is the most important river of the area. According to ADNKS 2019 data, the total population of Çayırlı district center is 4888 people. Among the total population, there is a female ratio of 49.2% and a male ratio of 50.8%. Population density, on the other hand, shows a higher value with 203 people per square kilometer compared to the central district of Erzincan (20 people / square kimoleter). Economic life is based on agriculture and animal husbandry. The district is famous for sugar beet and beans, and irrigated farming is also available. However, a desired level of development has not been achieved. The disadvantages of the district are that it is far from the main road and the transportation problem prevents the development. Trekking, camps and festivals are organized in the mountains of Sence, which have the potential to be valued with significant investments in tourism. As a result, this study aimed to reveal the problems of the Çayirli district, which is described as an agricultural town, and offering realistic solutions to these problems.