Çocuklarda kemoterapiye bağlı oluşan bulantı ve kusmanın yönetiminde interaktif mobil aplikasyon kullanımının etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of using interactive mobile application for the management of chemotherapy-induced nausea and vomiting in children: A randomized controlled study
  1. Tez No: 674642
  2. Yazar: REMZİYE SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, çocuklarda kemoterapiye bağlı oluşan bulantı ve kusmayı azaltmak için 5inD adında bir mobil uygulamasının geliştirilmesi ve bu uygulamanın çocuklarda kemoterapiye bağlı oluşan bulantı ve kusmanın yönetimine olan etkisini incelenmek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü, prospektif çalışma 8-18 yaş kemoterapi alan 57 (kontrol = 31; müdahale = 26) çocuk ve anneleri ile Ekim 2019-Ocak 2021 tarihlerinde bir üniversite hastanesinde yürütüldü. Çalışmada, çocukların kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmalarını azaltmak amacıyla dikkati başka yöne çekme yöntemlerini içeren“5inD”adında mobil uygulama geliştirildi. Müdahale grubundaki çocukların yedi gün boyunca mobil uygulamayı kullanmaları sağlandı. Veriler“Bilgi Formu”ve“Çocuklar için Uyarlanmış Rhodes Bulantı ve Kusma”ölçeği ile toplandı. Kemoterapinin birinci gününden itibaren yedi gün boyunca çocukların bulantı ve kusmaları hem çocuklar hem de anneleri tarafından günde iki kez değerlendirildi. Veriler, SPSS for Windows version 24.0 paket programı kullanırak tanımlayıcı analizler, Mann Whitney U testi, IntraClass korelasyon katsayısı ve ki-kare testi ile analiz edildi. Sonuçlar %95'lik güven aralığında ve anlamlılık p < 0.05 düzeyinde değerlendirildi. Müdahale ve kontrol grubundaki çocukların ve ebeveynlerin tanımlayıcı özelliklerinin dağılımı benzerdi (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop a mobile application called 5inD to reduce chemotherapy-induced nausea and vomiting in children and to examine the effect of this application on the management of chemotherapy-induced nausea and vomiting in children. Randomized controlled, prospective study was conducted in a university hospital between October 2019-January 2021 with 57 children aged 8-18 years old (control=31; experiment=26) who treated with chemotherapy and their mothers. In this study, a mobile application called“5inD”was developed, which includes various distraction methods to reduce nausea and vomiting. This mobile application was used by the experimental group . Data were collected by 'Information Form' and 'Adapted Rhodes Index of Nausea and Vomiting for Pediatrics (ARINV)'. The nausea and vomiting of the children were evaluated twice a day by the children and their mothers for seven days starting from the first day of chemotherapy. Data were analyzed by descriptive analysis, Mann Whitney U test, IntraClass correlation coefficient and chi-square test using IBM SPSS for Windows version 24.0 program. The distribution of descriptive children's characteristics according to groups is homogeneous (p>0.05).