Asenkron motorun rastgele eksenlerde modellenmesi ve bilgisayar çözümlenmesi
Modelling of an induction motor in arbiraty reference farmes and computer solving
- Tez No: 67466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bir asenkron makinanın dinamik modeli sekizinci dereceden durum uzay modeli ile ifade edilebilir. Empedans matrisi otuzaltı terimden oluşmaktadır. Stator sargılan ile rotor sargılarının kendi aralarındaki etkileşim terimleri görülür. Kısadevre rotorlu asenkron makinanın dinamik modelini elde etmek, bu denklemlerin çözümü ile çok zordur. Bu yüzden, bu zorluğu ortadan kaldırmak için, asenkron makinanın stator ve rotor gerilim, akım, halkalanma akısı denklemleri çeşitli eksen takımlarında ifade edilerek bu denklemlerin çözümü daha kolay bir hale getirilmiştir. Bu tezde bu eksen takımları, eksen takımları arasındaki dönüşümün nasıl yapıldığı açıklanmış ve bu eksen takımlarındaki asenkron makinanın dinamik modeli bilgisayar çözümlenmesi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The dynamic model of an induction machine can be expressed by eighth order state space model. The impedance matrix consists of thirty-six terms. It is seen that stator and rotor windings had mutual coupling terms. It is too difficult to obtain the dynamic model of squirrel cage induction machine by solving these equations. For this reason, to overcome these problems, solving these equations becomes easy by expressing in a various reference frames of an induction machine's stator and rotor voltage, current and flux-linkage equations. In this thesis, these reference frames, how it is done the transforming between them and the dynamic model of an induction machine in them obtained by computer solving.