Güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencilerinin boş zaman tutumlarının incelenmesi
Analysis of fine arts and sports high school students' leisure time attitude
- Tez No: 674691
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma Diyarbakır ve Elazığ illerinde Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin boş zaman tutumlarını belirlemek için yapılmıştır. Araştırmamız; 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Diyarbakır ve Elazığ Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinde öğrenim gören toplam 4 okuldan 405 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada Akgül ve Gürbüz tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan "Boş zaman tutum ölçeği'' uygulanmış ve öğrencilere yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anketler uygulanmıştır. Öğrencilerin Cinsiyet, yaş, il, okul türü, gelir düzeyi, aile birlikteliği gibi değişkenlerin boş zamana etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Diyarbakır ve Elazığ'daki 4 okuldan 856 kadın ve erkek öğrenciden oluşmakta olup örneklemi ise bu okullardaki 405 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada SPSS 24 programı kullanılmış, veriler nonparametrik dağılım göstermesi sebebiyle Kruskal Wallis ve Man Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin Boş Zaman Tutumu Ölçeğinden elde ettikleri ortalama değeri 3.96 ±0.67'dir. Boyutlar incelendiğinde ise davranışsal tutum ortalama değeri 3.96 ±0.75, duyuşsal tutum ortalama değeri 3.89 ±0.66, bilişsel tutum tutum ortalama değeri 3.90±0.67 olarak bulunmuş, çıkan analizlerin anlamlılık düzeyleri 'p
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the leisure time attitudes of the students studying at Fine Arts and Sports High Schools in Diyarbakır and Elazığ. Our research; It consisted of 405 students from 4 schools studying at Diyarbakır and Elazığ Fine Arts and Sports High Schools in the 2019-2020 academic year. In the study,“Leisure Attitude Scale”, which was adapted into Turkish by Akgül and Gürbüz, was applied and questionnaires were applied to the students by using face-to-face interview technique. The effects of variables such as gender, age, province, school type, income level, family unity on the leisure time of the students were investigated. The universe of the research consists of 856 female and male students from 4 schools in Diyarbakır and Elazığ in the 2019-2020 academic year, and the sample consists of 405 students in these schools. SPSS 24 program was used in the study, Kruskal Wallis and Man Whitney U tests were used because the data showed nonparametric distribution. The mean value of the students participating in the study obtained from the Leisure Attitude Scale was 3.91 ±0.67. When the dimensions were examined, the mean value of behavioral attitude was found to be 3.96 ±0.75, the mean value of affective attitude was 3.89 ±0.30, the mean value of cognitive attitude was 3.90±0.67. It was also accepted that significance level of analyses as 'p