Alçak gerilim hatlarında enerji depolama sistemlerinin kullanımının PV sistem entegresinden kaynaklı gerilim artışına etkilerinin araştırılması
Investigation of the impacts of the adoption of energy storage systems on voltage rise resulting from PV systems integrations on low voltage networks
- Tez No: 674699
- Danışmanlar: DR. MUHAMMED SAİT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yenilenebilir enerjinin bir türü olan güneş enerjisinden yararlanma eğilimi gün geçtikçe artmakta ve buna paralel olarak çatı üstü Fotovoltaik (PV) sistemlerin kurulumu da yaygınlaşmaktadır. Ürettiği enerjiyi satmak isteyen konut müşterilerinin sayısı arttıkça Alçak Gerilim (AG) hattı üzerinde ters yönde güç akışlarının (tüketici bağlantı noktalarından dağıtım transformatörüne doğru) meydana gelme olasılığı da artmaktadır. Bu ters güç akışlarının neden olduğu temel problemlerden biri AG hattı üzerinde gerçekleşen gerilim artışlarıdır. Yoğun güneş ışınımına bağlı olarak gerçekleşen yüksek enerji üretimi ile düşük enerji talebinin çakıştığı zaman dilimlerinde AG hattına yüksek miktarda enerji enjekte edileceğinden tüketici bağlantı noktalarında gerilim artışları gerçekleşecektir. Diğer bir ifade ile AG hattı üzerinde meydana gelen gerilim artışlarının asıl nedeni ters yönde akan PV kaynaklı yüksek hat akımları ve hat direnci (R)'dir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında Pil Enerji Depolama Sistemleri (PEDS)'nin ağ üzerinde gerçekleşen bu gerilim artışlarına karşı nasıl yarar sağlayabileceği test edilmiştir. 12 farklı senaryo üretilerek (her bir senaryoda pil kapasitesi veya pil gücü değiştirilerek) ve iki farklı depolama kontrol yöntemi kullanılarak (yerel ve merkezi kontrol) yapılan test işleminde, PEDS'in ne derece etkili olabileceği gözlemlenmiştir. Test işlemi, gerçek verileri dikkate alan bir güç akışı analiz programı olan OpenDSS üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ayrıca PEDS için, gerçek hayatta kullanılan ve Lityum-İyon teknolojisine sahip Tesla Powerwall 2'nin özellikleri baz alınmıştır. Sonuçlar, PEDS'in gerilim artışlarını önlemede başarılı olduğunu göstermektedir. Pil kapasitesinin (kWh) artırılmasıyla (1 adet Tesla Powerwall 2'nin kullanılmasına karşılık 2 adet kullanılması sonucu) gerilim artışlarının önemli ölçüde önlenebildiği görülmüştür. Bununla beraber, depolama gücünün (kW) kısıtlanması, yüksek enerji üretim zaman dilimlerinde AG ağına daha fazla enerji enjekte edilmesine neden olmaktadır. Öte yandan, yüksek depolama gücü ise pilin erken şarj olmasına ve erkenden pasif duruma geçmesine neden olmaktadır. Dahası, bu tezde kullanılan yük ve PV modeli dikkate alındığında, kontrol yöntemi değiştirilerek (merkezi kontrol yaklaşımı kullanılarak) 1 adet Tesla Powerwall 2'nin kullanılmasıyla da gerilim artışlarının büyük oranda önlenebildiği görülmüştür. Diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada; gelecekte yaşanabilecek gerilim problemlerinin ve müşterilerin maruz kalabileceği bazı mağduriyetlerin (PV kısıtlaması gibi durumlar yatırımcıyı mağdur edebilir) şimdiden önlenmesi adına mevzuatta izin verilen çatı üstü lisanssız enerji üretimi için belirlenen üst sınır gücünün yeniden gözden geçirilmesi gerektiği, PV sistemle beraber konumlandırılacak PEDS'in güç değerinin PV sistem gücünü geçmemesi gerektiği, PEDS kapasitesiyle beraber PEDS şarj/deşarj gücünün de doğru seçilmesi gerektiği, çatı üstü PV sistemlerin ve sayaç arkası PEDS'lerin şebeke bağlantı koşullarının dikkate alınması gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Leveraging sunlight for electricity, which is a sort of renewable energy, has been increasing for the last decades, in turn, the adoption of rooftop Photovoltaic (PV) systems has been becoming widespread. Whilst the number of householders who want to sell the energy they produce rises, it is highly likely that reverse power flow (i.e., conventionally from end-users to the secondary transformers) on the LV network increases. One of the leading problems posed by reverse power flows is voltage rise. In other words, when increased energy generation due to high solar radiation coincides with low energy demand, voltage rise will occur on the network/householder level, as a significant volume of energy will be delivered back into the LV networks. In other words, the actual reason why voltage rise occurs on LV networks resulting from reverse power flow (i.e., from PV systems) and line resistors. Therefore, in this thesis, as to how benefits from Battery Energy Storage Systems (BES) will be offered to lower voltage rise on the network is tested. The effectiveness of BES is tested through 12 different scenarios (by changing the battery capacity or battery power in each scenario) and two different storage control methods (local and central control) so as to observe how far BES could be in effect. The test is carried out by using OpenDSS, a power flow analysis program that regards real data. Furthermore, for BES, the features of Tesla Powerwall 2, which is used in real life and is of Lithium-Ion technology, are considered. The results show that BES successfully prevents voltage rise. It is observed that voltage rise can be significantly prevented by increasing the battery capacity (kWh) (instead of using 2 Tesla Powerwall 2 versus using 1 unit). However, the limitation of storage power (kW) results in more energy being delivered back into the LV network during high energy generation time periods. On the other hand, high storage power brings about the battery to charge rapidly and become passive early. Moreover, considering the load and PV model used in this thesis, it is observed that voltage rise can be largely prevented by using 1 Tesla Powerwall 2 by altering the control method (i.e., using the central control approach). Unlike other studies, this study highlights the need for reviewing the upper limit power determined for rooftop unlicensed energy production allowed in the legislation in order to prevent voltage problems that may occur in the future and some grievances that customers may be exposed to (such as PV restrictions may make the investor suffer). Furthermore, it suggests that the power value of the BES in place should not exceed the corresponding PV system capacity. This indicates that the BES capacity should be chosen appropriately together with the BES charge/discharge power. Consequently, the conditions of grid connection the rooftop PV systems and BES behind the meter should be considered.