Time dependent analysis of clear water scour around bridge piers
  1. Tez No: 6747
  2. Yazar: A. MELİH YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. DOĞAN ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
KÖPRÜ AYAKLARI ETRAFINDAKİ TEMİZ SU OYULMASININ ZAMANA BA?IMLI ANALİZİ A. Melih YANMAZ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. H. Doğan Altınbilek 157 Sayfa, Haziran 1989 ÖZET Köprü ayakları etrafındaki maksimum oyulma derinliğinin tahmini, köprü ayakları temellerinin tasarımı için önemli bir adımdır. Tasarım taşkın hidrografının pik debisine erişmek için gerekli sürenin bilindiği bir durumda, temiz su oyulması sırasında erişilen dengeli oyulma derinliklerinden daha küçük oyulma derin likleri bulunabilir. Böyle bir durumun analizi için köprü ayakları etrafındaki oyulma derinliklerinin zaman içindeki değişiminin bilinmesi gereklidir. Bu amaçla, uniform taban malzemesi kullanı larak tek silindirik ve kare kazıklar kullanılarak temiz su oyul ması şartlarında bir dizi deney yapılmıştır. Köprü ayakları etra fındaki oyulmanın zamana bağımlı analizi katı madde süreklilik denklemi yardımıyla yapılmıştır. Tasarım amacıyla, çeşitli dane ve akım parametreleri için boyutsuz oyulma eğrileri hazırlanmış tır. - v -Anahtar Kelimeler : Yerel oyulma, köprü ayağı, temiz su, katı madde süreklilik denklemi Bilim kodu : 624.02.01 VI -
Özet (Çeviri)
TIME DEPENDENT ANALYSIS OF CLEAR WATER SCOUR AROUND BRIDGE PIERS A. Melih YANMAZ Faculty of Engineering Department of Civil Engg., Ph.D. Thesis Supervisor : Prof.Dr. H. Doğan Altmbilek 157 pages, June 1989 ABSTRACT Estimation of maximum possible scour depth around bridge piers is an important step for the design of pier foundations. For a known time to peak value of design flood hydrograph, smaller scour depths can be obtained compared to equilibrium scour depths corresponding to clear water conditions. Analysis of the problem involves time variation of local scour depths around bridge piers. For this purpose, sets of experiments were performed by using single cylindrical and square pier models under clear water conditions with uniform bed materials. Theoretical time dependent analysis of local scour around bridge piers has been conducted with the help of sediment continuity equation. Non dimensional scour curves were prepared in terms of various sediment and flow parameters for design purposes. -Ill -Key Words : Local scour, bridge pier, clear water, sediment continuity equation. Science code : 624.02.01 - iv -