Water quality model for Karasu river
  1. Tez No: 6748
  2. Yazar: SUAT GÖKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SİBER ULUATAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
UZET KARASU NEHRİ I ÇIN SU KAUTE MOPEH GÜKKURT, Suat Yüksek Lisans. Tezi, înş.Müh. Bölümü Tez Yöneticisi ı Doç. Dr. S. SÎBER ULUATAM Eylül 1989, 105 Sayfa Matematiksel nehir kalite modelleri; nehir sistemlerinin çevre özelliklerinin fair gelişimidir. -Bu çalışmada, Karasu Nehrinin su kali tesini karakteri ze etmek için hesaplanabilir bir boyutlu ve durağan durum! u, Modqual isimli model kullanıldı. Çalışma üç ana grup üzerinden odaklandırıldı. îlk olarak, neh rin özümleme teorisi, çalışılan alanın tanımı, iklimsel, hidrolojik değerler ve endüstrilerin faaliyetleri sunuldu- İkinci olarak; suyun kullanımı, kirlilik kaynakları» modelin yapısı, objeler ve parametre ler açıklandı. Son bölümde model uygulaması yapıldı ve uyarlaması ta mamlandı.. Basitleştirilmiş model kullanımındaki modelleme kriterleri ile ilgili iki önemli nokta; uygun sonuçları yerine getirme ve modeli probleme eşi eşti rmedi^ (Problemin modele eşlenmesi değildir). Bu ça lışmada, gözlenmiş ve hesaplanmış sonuçların karşılaştırılmasında büyük bir benzeşim görülmüştür. Model uygulamasındaki en büyükzorluk ise de yeteri i hidrolik değer ve hareket zamanım n elde edilememesi di r. Sonuç olarak, kesin bir tetkik çalışmasa de ğeri eri n. siniri i ol ması yüzünden yapıl aroa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER QUALITY MODEL FOR KARASU RIVER GÜKKURT, Suat M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. S.SÎBER ULUATAM September 1989,105 pages Mathematical river quality modelling is the development of abstractions of phenomena of river systems. In this study, the Modqual, deterministic, one-dimensional steady-state model was selected to characterize water quality in Karasu River. The study was focused on three major goals. Firstly, the theory of stream sanitation, description of catchment area, climatic, hydrological conditions and industrial activities were presented. Secondly, water uses, polluting sources, model structure, objectives and parameters were evaluated. In the last part, model was applied and calibrated. The two most important points in modelling criteria are probably to use the simplest model to yield adequate results and to fit the model to the problem, not the problem to the model. In this study, high accuracy was obtained during the comparison of observed and predicted IIIresults. The major difficulty in applying model is the unavailability of sufficient hydraulic data» particularly travel times. Therefore, verification could not be justified due to the limited input data. Key Words : Water quality, river pollution, mathematical mpdel, oxygen budget, nutrients, Karasu River. Science Division : 624.02.02 IV