Map as a tool of power and its effect on Palestinians' mental maps in Jerusalem old city, Al-Wad Street
RK aracı olarak harita ve Filistinlilerin zihinsel haritalarına etkisi Kudüs eski şehir, Al-Wad sokağı
- Tez No: 674713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURNEV ATILGAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, haritanın bir erk aracı olarak gücünü ve işgal altındaki Filistin örneğinde, Filistinlilerin zihinsel haritalarına olan etkisini konu alır ve Kudüs eski şehri içinde bulunan Al-Wad sokağı örneğine odaklanır. Filistin haritası üzeredeki mücadele, ondokuzuncu yüzyılda Yahudilerin Filistin'e göçü ile başlar. Filistin haritasındaki önemli ve dramatik değişimler, 1948'deki ilk işgal (Nakba-Büyük felaket) ile ve sonrasında 1967'daki ikinci işgal (Altı gün savaşları) ve anlaşmalar ile devam eder. Bu zaman içinde, Filistin haritasını oluşturacak güç İsrail'dedir. Sonuç olarak Filistin topraklarının haritası, farklı isimler ve yasal statülerden oluşan belirsiz ve anlaşılmaz pek çok sınırdan oluşan dağınık bir harita haline gelir. İsrail işgali, Filistin haritasını sadece iki boyutlu bir bakış ile ele almaz, Filistinlilerin varlığını etkisiz hale getirecek çok yönlü haritalama stratejileri kullanır. Sonuç olarak yatay ve düşeyde geliştirilen haritalama stratejileri, Filistinlilerin bütün boyutları ile birleşik, bağlantılı bir varlık oluşturma umutlarını kırmaktadır. İsrail işgali bu haritalama stratejilerini ülke ölçeğinde, şehir, bölge ve sokak ölçeğine uzanan çeşitli ölçeklerde ele alır. Bu haritalama stratejileri, zeminde de yeni bir gerçeklik şekillendirirken, bu durumu deneyimleyen kişilerin zihinleri de etkileniyor olabilir. Bu sebeple, bu çalışma ile Filistin'in fiziki haritasındaki değişimlerin, Filistinlilerin zihinsel haritalarına etkilerini ortaya koymakta ve aynı yöntem Kudüs eski şehir içindeki Al-Wad sokağında uygulanmaktadır. Al-Wad sokağı fiziki haritalar ve bahsi geçen stratejiler üzerinden değerlendirilirken, zihinsel haritalama yöntemi ile, Al-Wad haritasındaki değişimlerin zaman içinde kullanıcılarını nasıl etkilediği, üç farklı yaş grubu aralığında incelenir. Araştırmanın pek çok amacı vardır. Araştırma ilk olarak, Filistin topraklarındaki İsrail işgali ve yöntemlerini zaman çizelgesinde ortaya koyar; ikinci olarak, İsrail işgalinin haritayı nasıl bir erk aracı olarak kullandığını tartışır; üçüncü olarak, İsrail'in kullandı yatay ve düşey haritalama stratejilerini ülke ölçeğinde Filistin, şehir ölçeğinde Kudüs, bölge ölçeğinde Kudüs eski şehir ve sokak ölçeğinde Al-Wad haritasında ortaya koyar. Araştırma dördüncü olarak haritanın erk aracı olarak farklı tarihi olayları deneyimleyen farklı yaş gruplarındaki Filistinli'lerin zihinsel haritalarındaki etkisini araştırır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the power of the map and its effect on Palestinians' mental maps in the case of the Israeli occupation of Palestine. The study will tackle various scales from the country scale to the street scale. Al-Wad Street in the Old City of Jerusalem will be the master case study. The struggle of the map of Palestine began with Jewish immigration to Palestine in the nineteenth century. Then it extended by the first occupation of Palestine in 1948 (Al-Nakba), which is the actual and dramatic change in the map of Palestine. Later with the second occupation in 1967 (Al-Naksa) and several agreements. During that time, the one who has the great powers to form the map of Palestine was the Israeli occupation. As a result, this map became a scattered map with different names and legal statuses, consists of several vague and unclear borders. Israeli occupation didn't deal with the map of Palestine as a two-dimensional map. It used mapping strategies in multiple directions to disengage the Palestinian existence on the map of Palestine. Consequently, horizontal and vertical mapping strategies have been used to smash any hope of forming an interconnected entity for the Palestinians in any direction. Israeli occupation uses these mapping strategies on several scales; from the country, city, district, to street scale. These mapping strategies also shape a new reality on the ground. People who experience this situation can be mentally affected. Therefore, the study will illustrate the changes in the physical map of Palestine and the effect of these changes on Palestinian people's mental map. Then the same method will be implemented in Al-Wad Street in the Old City of Jerusalem. The physical map of Al-Wad Street will be studied, in addition to the mapping strategies. The mental map sketching method will be used; to study how the changes of Al-Wad Street map over time will affect its users; by studying three different age groups. The study has several aims. First, the study aims at shedding light on the Israeli occupation practices on the map of Palestine within a historical time frame. Second, the study aims at showing how the Israeli occupation utilizes the map as a means of power. Third, the study aims at analyzing the Israeli horizontal and vertical mapping strategies. The investigation and analysis will be conducted on different scales; country scale (the map of Palestine), city-scale (the map of Jerusalem), district-scale (the map of the Old City of Jerusalem), and street-scale (the map of Al-Wad Street) which is our case study scale. Fourth, the study aims at demonstrating how the power of map affects Palestinians' mental maps, through analyzing different age groups that witnessed different historical events.