R&D volatility and firm growth: The case of manufacturing firms in Turkey
Ar-Ge volatilitesi ve firma büyümesi: Türkiye'de imalat firmaları örneği
- Tez No: 674712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk imalat sanayi için Ar-Ge volatilitesinin firma büyümesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ampirik analiz, 2006-2015 dönemini kapsayan ve ağırlıklı olarak TÜİK 'ten toplanan“Ticari İşletmeler Sektörü Mikro Veri Setinde Ar-Ge Faaliyetleri Anketi ”ne dayanmaktadır. Veri setinde Ar-Ge ve Ar-Ge dışı firmalar rastgele seçilmediğinden, olası seçim probleminin üstesinden gelebilmek amacıyla örnek seçimi için Hakman'ın iki aşamalı prosedürü kullanılmıştır. Sonuçlar, proaktif Ar-Ge yönetiminin bir göstergesi olan Ar-Ge volatilitesinin, büyüklük dağılımının üst ucunda daha belirgin etkilerle firma büyüme performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Ar-Ge volatilitesi ile büyüme arasındaki bu pozitif ilişkide, maddi ve maddi olmayan duran varlık volatilitesi, özellikle büyük firmalar için tamamlayıcı bir unsur olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of R&D volatility on firm growth in the Turkish manufacturing industry. Our empirical analysis covers the period 2006-2015 and mainly relies on“The R&D Activities Survey in Business Enterprises Sector Micro Dataset”collected from TURKSTAT. As R&D and non-R&D firms are not randomly selected in our dataset, to overcome the possible selection problem we use Heckman's two-stage procedure for sample selection. Our results show that R&D volatility which is an indicator of proactive R&D management significantly improves the performance of the firm growth with more pronounced effects at the upper end of the size distribution. Tangible and intangible asset volatility has been observed as a complementary element regarding this positive relationship between R&D volatility and growth, particularly for larger firms.