Ilıca (Erzurum) kasabasının coğrafyası
Geography of Ilıca (Erzurum) town
  1. Tez No: 674783
  2. Yazar: AZİZE ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma konumuzu oluşturan Ilıca kasabası idari bakımdan Erzurum'a bağlı olup, yüzölçümü 20 km2 dir. İl merkezinin batı kısmını oluşturur. Kuzeyden İspir ilçesi, Güneyden Palandöken (Metropol ilçe) ve Çat ilçeleri, Doğudan Yakutiye (Metropol İlçe) ilçesi, Kuzeydoğudan Tortum ilçesi, Kuzeybatıdan Aşkale ilçesi ile sınırlıdır. Ilıca, Erzurum'u batıya bağlayan ve İpek yolu rotasında bulunan E80 karayolu üzerindedir. Erzurum Meteoroloji Gözlem İstasyonu verilerine göre bu sahada kışlar sert ve çok uzun, yazlar ise kısa ve serin geçmektedir. 2018 TÜİK verilerine göre kasaba nüfusu 10593'tür. Nüfusun 5981'ini erkek nüfus, 4612'sini kadın nüfus oluşturmaktadır. Ilıca sahip olduğu ulaşım imkânları, tarımsal potansiyeli sanayi tesisleri ve kaplıcaları ile ekonomik kalkınma bakımından büyük potansiyele sahiptir. Ilıca' da bulunan kaplıcaların ticari hareketlilik açısından esnafa katkısını da ayrıca belirtmeliyiz. Ilıca, jeotermal kaynaklar açısından büyük öneme sahiptir. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ve Doğu Anadolu Fayı'nın (DAF) devamı niteliğindeki fay zonları ile tali fay zonları arasında ve tektonik sıkışma etkisi altında bulunan Erzurum ilinde sıcaklıkları 18°C ile 57°C arasında değişen çok sayıda termal kaynak mevcuttur. Ilıca termal tesislerinin ise Sodyum ve bikarbonatlı kaynak suyunun 39 °C sıcaklığa ve 25 lt/sn akım değerine sahip olduğunu ayrıca belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Ilıca town, which constitutes our research topic, is connected to Erzurum in terms of administration and its surface area is 20 km2 . It forms the western part of the province. It is limited to Ispir District from the North, Palandöken (Metropol District) and Çat Districts from the South, Yakutiye (Metropol District) District from the East, Tortum District from the Northeast and Aşkale District from the Northwest. Ilıca is on the E80 highway which connects Erzurum to the west and is on the Silk Road route. According to the data of Erzurum meteorological observation station, winters are very long and hard and winters are short and cool. According to 2018 TurkStat data, the population of the town is 10593. 5981 of the population is male and 4612 is female. It has great potential in terms of economic development with its transportation facilities, agricultural potential, industrial facilities and thermal springs. Ilıca 'thermal springs in terms of commercial mobility in the contribution of tradesmen should also be noted. Ilıca has great importance in terms of geothermal resources. There are numerous thermal springs between 18 ° C and 57 ° C in the province of Erzurum, which is the continuation of the North Anatolian Fault (NAF) and East Anatolian Fault (EAF), between the fault zones and secondary fault zones and under the influence of tectonic compression. It should be noted that the Slıca and bicarbonate spring water of Ilıca thermal plants have a temperature of 39 ° C and a flow value of 25 lt / sec.