Erzurum Ilıca mahallesi sıvılaşma potansiyelinin farklı yöntemlerle araştırılması
Investigation of Erzurum Ilıca district liquefaction potential with different methods
- Tez No: 847718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tez çalışması kapsamında, Erzurum Ilıca Mahallesi sıvılaşma potansiyelinin Iwasaki vd. (1982) ve Sönmez ve Gökçeoğlu (2005) tarafından verilen yöntemler ile incelenmesi sonucunda elde edilecek sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada arazide açılan sondaj kuyularında Standart Penetrasyon Testi (SPT) yapılmıştır. Araştırma çukurlarından alınan örnekler üzerinde laboratuvarda kıvam limitleri, doğal ve doygun birim hacim ağırlık, elek analizi ve hidrometre deneyleri yapılmıştır. Arazi ve laboratuvar deneylerinden elde edilen verilerden yararlanarak Iwasaki vd. (1982) ve Sönmez ve Gökçeoğlu (2005)'e göre sıvılaşma potansiyeli incelenmiştir. Bulgular: Yapılan arazi ve laboratuvar deneyleri neticesinde, ortalama değerlerin SPT-N 12,3, doğal birim hacim ağırlık 11,53 (kN∕m^3), doygun birim hacim ağırlık 12,70 (kN∕m^3), plastisite indisi %23,63, kil içeriği % 20,13, ince tane içeriği % 75,9 olduğu belirlenmiştir. Bulunan bu değerlere bağlı olarak sıvılaşma potansiyeli analizleri Iwasaki vd. (1982) ve Sönmez ve Gökçeoğlu (2005)'e göre yapılmıştır. Sonuç: Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda SK-1 ve SK-5'te sıvılaşmanın bekleneceği SK-2, SK-3, SK-4 ve SK-6 da ise sıvılaşma potansiyeli durumunun çok düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the scope of the thesis study, it was aimed to determine the liquefaction potential to be obtained as a result of examining the liquefaction potential of Erzurum Ilıca District with the methods given by Iwasaki et al. (1982) and Sönmez and Gökçeoğlu (2005). Method: In the study, Standard Penetration Test (SPT) was performed in the boreholes drilled in the field. Consistency limits, natural and saturated unit volume weight, sieve analysis and hydrometer tests were carried out in the laboratory on the samples taken from the research pits. Using data obtained from field and laboratory experiments, Iwasaki et al. (1982) and Sönmez and Gökçeoğlu (2005) the liquefaction potential was examined. Results: As a result of field and laboratory tests, the average values were SPT-N 12.3, Natural unit volume weight 11.53 (kN∕m^3), Saturated unit volume weight 12.70 (kN∕m^3), Plasticity Index 23.63, Clay Content % 20.13, fine grain content was determined to be 75.9%. Depending on these values, liquefaction potential analyzes were made according to Iwasaki et al. (1982) and Sönmez-Gökçeoğlu (2005). Conclusion: As a result of the field and laboratory studies, it was determined that liquefaction was expected in SK-1 and SK-5, while the liquefaction potential was very low in SK-2, SK-3, SK-4 and SK-6.