Yapay sinir ağları ile sağlıklı ve sağlıklı olmayan eeg sinyallerinin incelenmesi
Investigation on healthy and not healthy eeg signals with artificial neural networks
  1. Tez No: 674906
  2. Yazar: HATEM YAKOB SAEED ABUSETA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sinyal işleme, sinyallerin genliği ve frekansı arasındaki farkları belirlemenin bir yoludur. MATLAB ara yüzü, bazı analiz teknikleri ile sinyal işleme için kullanılır. Bu çalışmada, MATLAB ara yüzünde EEG'de kaydedilen beyin dalgalarının sinyal işlemesi, hastalıkların teşhisi için bir başlık olarak anlatılmıştır. Verileri analiz edebilmek için uygun yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada, her bir EEG penceresi, beyindeki çeşitli frekans dalga seviyelerinin yeterli bir şekilde değerlendirilebilmesi için, zaman-frekans analizinden yararlanılan ayrık dalgacık dönüşümünü kullanarak beş temel EEG alt bandında analiz edilmiştir. EEG verilerinden MATLAB aracılığıyla sağlıklı olan ve sağlıklı olmayanlar tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yapay sinir sistemi, EEG Sinyali, Teşhis, Zaman-Frekans Haziran 2021, 34 Sayfa
Özet (Çeviri)
Signal processing is a way to determine differences between amplitude, frequency of signals. MATLAB interface is used for signal processing by some analysis techniques. In this study, signal processing of brainwaves recorded on EEG on MATLAB interface was told as a topic to diagnose diseases. To be able to analyze data, proper method was developed. In this study, each EEG window was analyzed in five basic EEG subbands using discrete wavelet transform using time-frequency analysis to adequately evaluate various frequency wave levels in the brain. The goal of this paper is to detect non-healthy and non-healthy through MATLAB from EEG data. KEYWORDS: Artificial neural network, EEG signal, recognition,time-frequency June 2021, 34 Page