Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) patojen bakteri Yersenia ruckeri'ye karşı antikor üretimi ve tespiti üzerinde bir araştırma
A Study on antibody production and detection in rainbow trout (Oncorhynchus miykiss) against pathogen Yersinia ruckeri
- Tez No: 67493
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Gökkuşağı alabalıklarında Yersinia ruckeri bakterini ile immunizasyonu takiben oluşan antikor reaksiyonunun lam aglutinasyon, mikroaglutinasyon, pasif hemaglutinasyon, immunodiffiizyon, indirekt fluoresans antikor tekniği (IF AT), enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) gibi çeşitli serolojik testlerle tayini üzerinde bir araştırma yürütülmüştür. Freund's incomplete adjuvant veya PBS içinde Yersinia ruckeri bakterininin intraperitonal (i.p.) enjeksiyonu ile immunizasyonunu takiben oluşan humoral immunite seviyesi 20 haftalık periyod süresince çalışılmıştır. Deneme grupları ve kontrol grubu için 20 balıktan oluşan gruplar kullanılmıştır. Kuvvetlendirici enjeksiyon PBS içinde Yersinia ruckeri bakterini ile immunize edilen gruba uygulanmıştır. Denemeler 11-12°C çevre sıcaklığında yürütülmüştür. Patojen Yersinia ruckeri bakterisinin gökkuşağı alabalıklarına intramuscular (i. m) enjeksiyonu takiben oluşan humoral immunite seviyesinde 13 haftalık periyodda çalışmıştır. Deneme grubu için 20 balıktan oluşan grup kullanılmıştır. Deneme 11-12°C çevre sıcaklığında yürütülmüştür. Gökkuşağı alabalıklarının gerek Yersinia ruckeri bakterim ile intraperitonal immunizasyonu ve gerekse patojen Yersinia ruckeri bakterisinin intramuscular enjeksiyonu ile oluşan enfeksiyon balıkların kan sirkülasyonunda yüksek antikor titresi oluşturmuştur. Bu yüksek antikor titresi deneme periyodu süresince (20 hafta) devam etmiştir. İmmunizasyondan bir hafta sonra Yersinia ruckeri bakterinine karşı humoral antikor üretimi görülmemiştir. İmmunizasyondan 2-3 hafta sonra mikroaglutinasyon pasif hemaglutinasyon ve ELİSA testleri ile düşük antikor titresi, lam aglutinasyon ile zayıf aglutinasyon, IF AT testi ile zayıf fakat belirgin fluoresans tespit edilmiştir. Humoral antikor üretimi 5-6 hafta sonra artmış ve 19-20 hafta bu seviyeyi korumuştur. Formalinle öldürülmüş Yersinia ruckeri bakterisi içeren Freund's incomplete adjuvant veya PBS enjeksiyonu ile immunize edilen balıkların tümünde 35 gün sonra patojen bakteri enjeksiyonuna karşı tam bir koruma oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study On Antibody Production And Detection İn Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss) Against Pathogen Yersinia ruckeri An investigation was carried out in rainbow trout, Oncorhynchus mykiss, to detect antibody response following immunization with Yersinia ruckeri bacterins using by various serological techniques such as slide agglutination, microagglutination, passive haemagglutination, irnmunodiftusion, indirect fluorescent antibody technique (IFAT), enzyme-linked immunoserbent assay (ELISA). The level of humoral immunity in rainbow trout following immunization by intraperitonal (i.p.) injection Yersinia ruckeri bacterin in Freund's incomplete adjuvant or PBS was studied a period of 20 weeks. Groups of 20 fish were used for the experimental and the control groups. A booster injection was carried out for the group of immunized fish with the Yersinia ruckeri bakterin in PBS. Experiments were carried out at 11-12°C enviromental temprature. The level of humoral immunity in rainbow trout following intramuscular (i.m.) injection of pathogen Yersinia ruckeri bakteria was also studied in the period of 13 weeks. Groups of 20 fish were used for the experimental group. Experiment was carried out at 11- 12°C enviromental temprature. Both immunization by i.p. injection of Yersinia ruckeri bacterins and infection by i.m. injection of pathogen Yersinia ruckeri bacteria induced high antibody titreş in the circulating blood of rainbow trout which continued for the period of experiments (20 weeks). No production of humoral antibody was observed one week after immunization against Yersinia ruckeri bakterin. Low antibody titreş were detected by microagglutination, passive haemagglutination and ELISÂ, slight agglutination by slide agglutination and faint and distinct fluoresence by IFAT, 2-3 weeks after immunization. Humoral antibody production was improved after 5-6 weeks and persisted up to 19-20 weeks. All fish were protected against experimental challenge 35 days after immunization by formalin killed Yersinia ruckeri bacteria in Freund's incomplete adjuvant or in PBS. 11