Lipid kaynakları ve lipid düzeyleri farklı rasyonların gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) nin büyüme, gelişme ve yağ asidi bileşimine etkileri
Effects of diets the different lipid source and lipid level on growth and fatty acid composition of rainbow trout
- Tez No: 67494
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Ö. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farklı yağ kaynaklan (balık yağı, soya yağı, keten yağı) ve bunların farklı oranlardaki karışımları kullanılarak, yağ düzeyi % 9 ( A serisi) ve % 6 (B serisi) olan 18 rasyon hazırlanmıştır. Çalışmada bu rasyonların etkinliğim belirlemek için 1 adet ticari yavru yemi kontrol olarak kullanılmıştır. Hazırlanan yemlerin 2 haftalık periyotlarla, 12 haftalık deneme süresince gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchııs mykiss WALBAUM 1792) yavrularının total boy, canlı ağırlık, sırt yüksekliği, kondisyon faktörü, yem dönüşüm oram üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Rasyonların yağ içeriğine bağlı olarak, deneme sonunda balıkların karaciğer ve kas dokularının total lipid ve yağ asidi bileşimleri saptanmıştır. Gökkuşağı alabalığı yavrularının büyüme ve gelişmeleri üzerinde ilk periyotlarda rasyonların etkilerinin önemsiz (P > 0.01), ancak son periyotlarda ise önemli olduğu (P< 0.01) saptanmıştır. Denemede tek yağ kaynağı yerine birden fazla yağ kaynağı içeren rasyonların, büyüme ve gelişme yönünden daha uygun olduğu belirlenmiştir. Rasyonlara bağlı olarak, canlı ağırlık 4.54-7.20 g, total boy 7.40-8.79 cm sırt yüksekliği 1.56-2.03 cm kondisyon faktörü % 0.98- 1.10, yem dönüşümü oranı 0.387-1.595, kas dokusu total lipid içeriği %2.68-4.47 ve total yağ asidi miktan % 43.76-73.34, karaciğer total lipid içeriği % 4.38- 14.42 ve total yağ asidi oranı % 55.61-76.26 sınırlarında rasyonlara bağlı olarak değiştiğim göstermiştir. Ag (% 50 balık yağı+ % 50 keten yağı) rasyonu ile beslenen gökkuşağı alabalığı yavrularının diğer rasyonlarla beslenenlere göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan A5 ( %25 balık yağı + %50 soya yağı + %25 keten yağı) ve Ag rasyonlarının dışındaki tüm rasyonları ?6 yağ asitlerini ?3 yağ asitlerinden daha çok içerdikleri saptanmıştır. Rasyonların yağ asidi bileşimini kas ve karaciğer yağ asidi bileşimini etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca karaciğer ve kas dokusunun doymamış ve ?3 serisi içeriklerinin, rasyondaki oranlarından daha yüksek çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTACT Different lipid sources ( fish oil, soybean oil and linseed oil) and mixture of these oils were used to prepare a total of 18 diets containing 9 % ( series A) and 6 % ( series B) oil. These diets were tested against a commercial fish diet. Experiments were carried out over 12 weeks period, measuring the total length, body weight, body height, condition efficiency and food conversion rate of rainbow rate of rainbow trout {Oncorhynchus mykiss ) fingerlings. Effects of lipid composition of diets on total lipid levels and fatty acid composition of liver and muscle tissues were also determined at the end of experiments.