Lactococcus garvieae'nin farklı balık türlerinde patojenitesinin belirlenmesi ve antibiyotik dirençliliğinin araştırılması
Determination of pathogenicity of lactococcus garvieae on different fish species and their antibiotic resistance
- Tez No: 392126
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM HALİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında ekonomik öneme sahip balık türlerinin, önemli balık patojeni olan Lactococcus garvieae'ye karşı duyarlılıkları, bakteri suşlarının antibiyotik direnci, direnç genleri ve plazmit profilleri araştırılmıştır. Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss), Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax), kalkan balığı (Psetta maxima) ve deniz levreği (Dicentrarchus labrax) 30 gün boyunca farklı sıcaklık aralığında (12-23°C) tutularak, alabalıklardan izole edilmiş L. garvieae (Lgper) ve ATCC 49156 suşları ile periton içi (i.p.) ve daldırma (imm.) metotları ile deneysel enfeksiyona tabi tutulmuştur. Deneylerin sonucunda, Lgper suşunun Gökkuşağı alabalıklarında %98 ölüm oranı ile en yüksek virülansa sahip olduğu görülmüştür. Karadeniz alabalığının bu etkene karşı en az Gökkuşağı alabalığı kadar duyarlı olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Kalkan ve deniz levreği L. garvieae'ye karşı dirençli bulunmuşsada bu türlerin klinik belirti göstermeksizin etkeni taşıyabildikleri tespit edilmiştir. Antibiyogram test sonuçlarına göre, çalışmada kullanılan Lactococcus suşlarının penisilin, ampisilin, florfenikol, amoksisilin ve tetrasikline karşı duyarlı, gentamisin ve trimethoprim+sulfonamid antibiyotiklerine karşı ise dirençli olduğu tespit edilmiştir. Tedavide özellikle florfenikol ve β- laktam grubu antibiyotiklerden yararlanılabilir. Tüm bakteri suşlarının iki ya da daha fazla antibiyotik direnç genine (ADG) sahip oldukları PZR ile belirlenmiştir. Lactococcus suşlarında kloramfenikol, tetrasiklin ve eritromosin antibiyotiklerini kodlayan cmlA, tetB ve ereB direnç genleri yaygın olarak tespit edilmiştir. Ayrıca tüm Lactococcus suşlarında plazmit varlığı araştırılmış ancak 2 suştan izole edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study was designed to determine in susceptibilities of some important fish species to L. garvieae. Also, a current profiles of antimicrobial resistance and plasmid of bacterial strain were investigated. Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), Black Sea trout (Salmo trutta labrax), turbot (Psetta maxima), and sea bass (Dicentrarchus labrax) were kept at different temperature ranges (12-23°C) for 30 days and challenged by intraperitoneal (i.p.) injection and immersion (imm.) with L. garvieae (Lgper), isolated from rainbow trout and ATCC49156 strain. As a result of the experiments, Lgper strain had high virulence for rainbow trout, with 98%. Rainbow trout and Black Sea trout had similar susceptibilities to L. garvieae (P>0,05). There was no mortality or any clinical signs when turbot and sea bass were challenged with L. garvieae. Viable L. garvieae cells were also recovered from surviving turbot and sea bass. All isolates were sensitive to penicillin G, ampicillin, florfenicol, amoxicillin, and tetracycline, and resistant to trimethoprim+sulfamethoxazole and gentamycin by disc diffusion method. It seems that florfenicol and β-lactam antibiotics are preferred in the treatment of Lactococcosis. All bacterial isolates had two or more resistance genes (RGs) determined by PCR. The most prevalent RGs were chloramphenicol (cmlA), tetracycline (tetB) and erythromycin (ereB). Bacterial strains were also screened for plasmid DNA by agarose gel electrophoresis and two strains harboured plasmids.