Erçek Gölü'nde (Van) meydana gelen zamansal değişiminlerin uzaktan algılama teknikleri kullanılarak incelenmesi
Investigation of time changes in the Erçek Lake (Van) using remote sensing techniques
- Tez No: 674935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ŞAPCI AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsanın yaşamında sulak alanların önemli bir yer sahip olduğu gibi doğal dengenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında da önemli etkilere ve işlevlere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Van il sınırları içerisinde yer alan Erçek Gölü su seviyesinde meydana gelen zamansal değişiminler uzaktan algılama teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu çaalışmada 1984-2020 yılları arasında Landsat 5 ve 2014- 2020 yılları arasında ise Landsat 8 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Görüntü analizleri için ArcGIS 10.8 yazılımına ait görüntü sınıflandırma araç seti kullanılmıştır. Görüntüler ilk önce geometrik olarak düzeltilmiş ve çalışma alanı kesilerek analizler için hazırlanmıştır. Daha sonra görüntüler kontrolü sınıflandırma yöntemi ile sınıflandırılmış ve zamana bağlı olarak farklı yıllarda Erçek Gölü'nün sınırları ve kapladığı alanlar belirlenmiştir. Erçek Gölü'nün analiz edildiği dönemler arasında en geniş alana 11.393 ha ile 2004 yılında sahip olduğu görülmektedir. Göl alanı 1984 yılından 2004 yıllına kadar sürekli artış gösterdiği ve 2004 yılından 2014 yılına kadar ise göl alanının bir azalım trendiğine girdiği belirlenmiştir. Son olarak 2014 den başlayarak 2020 yılına kadar alan sınırında tekrar bir artış olduğu gözlenmiştir. Göl alanında zaman içerisinde meydana gelen değişimler genel olarak iklimsel değişimlere bağlı olduğu gibi aynı zamanda insan faaliyetleri ile de ilşkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bundan dolayı Erçek Gölü'nün şimdi ve gelecek açısından sürdürülebilirliği için gölün sınırları içerisinde yer alan beslenme alt havzasın ait hidrolojik yapısını bozabilecek uygulamalardan uzak durulnası ve bunun içinde gerekli bütün ek önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As wetlands have an important place in human life, they are systems that have important effects and functions in the protection of natural balance and biological diversity. This page has been translated to remotely translate the temporal changes occurring in Lake Erçek. Landsat 5 and 2014-2020 Provided data until the following Landsat 8 satellites were used in the study. ArcGIS 10.8 software Image Classification toolkit was used for image analysis. The images have yet to be corrected in detail and the study area has been cut and prepared for analysis. Then the images were classified by class classification method and the different types of Lake Erçek and the areas it covers. It is seen that Lake Erçek has the largest area among analysis studies in 2004 with 11,393 ha. While the treatment of the lake was 9,871 hectares, it was analyzed at least in 1984. The lake area has continuously increased from 1984 to 2004. Decrease from 2004 to 2014. It has been observed that there has been an increase from 2014 to 2020. The changes that occur are related to the climatic as well as to the people. In order to consider Lake Erçek, practices that may disrupt the hydrological structure should be prevented.