Konya ili marul ekim alanlarında görülen virüs hastalıklarının belirlenmesi
Determination of virus diseases in lettuce plants in Konya province
- Tez No: 674949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Marul (Lactuca sativa L.) Compositae (Asteraceae) familyası içerisinde yer almaktadır. Yaprakları için yetiştirilen bu bitki, Dünya'da ve ülkemizin hemen hemen her yerinde açıkta ve örtü altında yetiştirilmektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışması ile; Konya ili marul ekim alanlarında sorun olan virüsler ve bunların sebep oldukları hastalıkların marul ekim alanlarındaki yaygınlıkları da ilk defa ortaya konulmuştur. Bu çalışma kapsamında; 2020 yılı Mayıs ile Ağustos ayları arasında Konya ili marul ekim alanlarında gerçekleştirilen sürveyler ile virüs belirtisi gösteren marul bitkilerinden yaprak örnekleri alınmıştır. Daha sonra toplanan marul örnekleri laboratuvar koşullarında double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) yöntemi ile Cucumber mosaic virus (CMV), Miraifori lettuce big vein virus (MiLBVV), Lettuce mosaic virus (LMV)ve Tomato spotted wilt virus (TSWV) enfeksiyonlarını ortaya koymak amacıyla testlenmiştir. Çalışma sonuçlarından elde edilen bilgilere göre 97 adet marul bitki örneğinin 40 (%41,23) tanesinin, 6 adet yabancı ot örneğinin ise 6 (%100) tanesinin farklı virüslerle bulaşık oldukları tespit edilmiştir. Marul yaprak örneklerinde; TSWV (%38,14), LMV (%19,58), CMV (%18,55), MiLBVV (%7,2) enfeksiyonları saptanırken, yabancı ot örneklerinde ise; LMV (%66,66), CMV (%66,66), ve TSWV (%50) enfeksiyonlarının varlıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lettuce (Lactuca sativa L.) is a member of the family Compositae (Asteraceae). This plant, which is grown for its leaves, is grown in the open area and under cover area almost everywhere in the world and in our country. With the present study virus diseases of lettuce and their prevalence in Konya province was revealed for the first time. For this purpose, leaf samples were taken from lettuce plants showing virus diseases symptoms with surveys carried out in Konya province lettuce planting areas between May and August 2020. Then the collected lettuce leaf samples were tested in laboratory conditions by double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent (DAS-ELISA) method to reveal infections of Cucumber mosaic virus (CMV), Miraifori Lettuce big vein virus (MILBVV), Lettuce mosaic virus (LMV), and Tomato spotted wilt virus (TSWV). According to the information obtained from the results of the study, it was determined that 40 of 97 (41.23 %) lettuce plant samples and 6 of 6 (100 %) weed samples were infected with different viruses. In lettuce leaf samples; TSWV (38.14 %), LMV (19.58 %), CMV (18.55 %) and MILBVV (7.2 %) infections have been detected. In weed samples; infections of LMV (66.66 %), CMV (66.66 %), and TSWV (50 %) have been revealed.