Kapari bitkisi tomurcuğunun 3 farklı boyutta salamura ürüne işlenerek fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phitochemical properties by processing to brine product of 3 different size caper plant buds
- Tez No: 674950
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Konya'da toplanan kapari tomurcukları, üç farklı büyüklükte (tomurcuk≤8 mm, 813 mm) boyutlarına göre ayrılmıştır. Kapari tomurcukları %8 ve %12'lik salamura konsantrasyonlarında fermente edilmiştir. Fermantasyon işlemi uygulanan kapari tomurcuklarının 0., 5., 10., 30. ve 45. günlerinde antioksidan aktivite, toplam fenol, fenolik bileşen, karotenoid, flavonoid, tuz, titrasyon asitlik ve pH analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre fermantasyon süresince pH azaldıkça, titrasyon asitliğinin arttığı tespit edilmiştir. Tuz analizinde, fermantasyon süresince salamuranın tuz oranında azalma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, caper buds collected in Konya were separated according to their size three different sizes (x≤8 mm, 813 mm). Caper buds were fermented at 8% and 12% brine concentration. Antioxidant activity, total phenol, phenolic component, carotenoid, flavonoid, salt, titration acidity and pH analyzes were performed on the 0., 5., 10., 30. and 45. days of the fermentation applied of the caper buds. According to the results of the analysis, it was determined that the titration acidity increased as the pH decreases during the fermentation. Salt analysis shows a decrease in the salt content of the brine during fermentation.