Parasetamol ile indüklenmiş deneysel akut karaciğer toksisitesi üzerine incir (ficus carica) çekirdeği yağının koruyucu etkilerinin araştırılması
Protective effects of fig (ficus carica) seed oil on paracetamol induced acute hepatotoxicity
- Tez No: 674961
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN CESUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Parasetamol ile indüklenmiş akut karaciğer toksisitesi üzerine incir çekirdeği yağının olası koruyucu etkilerinin araştırılması, olası koruyucu etkilerinin bulunması halinde parasetamol toksisitesi tedavisine yeni bir hepatoprotektif ajan eklemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; kontrol grubu, parasetamol+düşük doz incir çekirdeği yağı (DDİY) grubu, parasetamol+yüksek doz incir çekirdeği yağı (YDİY) grubu ve hepatotoksisite (APAP) grubu, olmak üzere 40 adet Wistar Albino erkek rat kullanıldı (n=10). DDİY ve YDİY gruplarına yedi gün boyunca sırasıyla 3 ml/kg ve 6 ml/kg olmak üzere İÇY orogastrik gavaj ile verildi. Yedinci gün, hepatotoksisite modeli oluşturmak için kontrol grubu hariç diğer gruplara bir doz 2 mg/kg APAP oral yolla uygulandı. Toksikasyonun 24.saatinde, kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Biyokimyasal, histopatolojik veriler uygun istatistiksel yöntemlerle incelendi. Bulgular: Serum AST, ALT, LDH / doku MDA, MPO, GPx düzeyleri ile sentrilobüler nekroz, infiltrasyon, dejenerasyon ve sinuzoidal dilatasyon histopatolojik bulguları incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of possible protective effects of fig seed oil (FSO) on paracetamol-induced acute liver toxicity is to add a new hepatoprotective agent to paracetamol toxicity treatment if possible protective effects are found. Materials and Methods: In our study; Forty Wistar Albino male rats were used as control group, paracetamol + low dose fig seed oil (DDY) group, paracetamol + high dose FSO (HDI) group and hepatotoxicity (APAP) group (n = 10). FSO was given to DDİY and YDİY groups by orogastric gavage as 3 ml / kg and 6 ml / kg for seven days. On the seventh day, 2 mg / kg APAP was administered orally as a single dose to the other groups except the control group to establish a hepatotoxicity model. Blood and liver tissue samples were taken at the 24th hour of intoxication. Biochemical and histopathological data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Serum AST, ALT, LDH / tissue MDA, MPO, GPx levels and histopathological findings: centrilobular necrosis, infiltration, degeneration and sinusoidal dilatation were examined. AST, ALT, LDH, MDA levels were found to be higher in the APAP group compared to the control group; GPx and MPO values were lower.