Tip 2 diyabetli bireylerde sezgisel yemenin yeme tutumu ve glisemik kontrol ile ilişkisi
The relationship between ıntuitive eating and eating attitude and glycemic control in ındividuals with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 674977
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyabet Destek Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, Tip 2 diyabetli bireylerde sezgisel yemenin yeme tutumu ve glisemik kontrol ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini; 18 Kasım 2019 – 12 Mart 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine gelen Tip 2 DM tanılı ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 385 birey oluşturmuştur. Çalışma verileri; bireylerin demografik bilgilerine, sağlık bilgilerine, beslenme alışkanlıklarına ve biyokimyasal verilerine yönelik sorular ile Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2), Yeme Tutum Testi (EAT-26) ve 24 saatlik besin tüketim kaydının yer aldığı bir form kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 59.12±9.78 olup, bireylerin %37.4'ü erkek, %62.6'sı kadındır. Bireylerin IES-2 toplam puan ortalaması 3.05±0.26 olarak saptanmıştır. EAT-26 sonuçlarına göre bireylerin %76.6'sının normal yeme davranışına, %23.4'ünün ise bozulmuş yeme davranışına sahip olduğu belirlenmiştir. Sezgisel yeme ile bireylerin vücut ağırlığı, BKİ değeri, bel çevresi ve trigliserit değeri arasında istatistiksel olarak negatif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine the relationship between intuitive eating and eating attitude and glycemic control in individuals with Type 2 diabetes. Material and Method: The sample of the study included 385 individuals who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic in Ege University Hospital between November 18, 2019 and March 12, 2020, who were diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus, and who met the inclusion criteria. Data were obtained using a form consisting of questions on individuals' demographic information, health information, eating habits and biochemical data, the Intuitive Eating Scale (IES-2), the Eating Attitudes Test (EAT-26) and a food consumption record for 24 hours via face-to-face interview method. Results: The mean age of the participants was 59.12±9.78, and 37.4% were male while 62.6% were female. The IES-2 total mean score was found to be 3.05±0.26. According to the EAT-26 results, 76.6% of the participants had normal eating behavior while 23.4% had disordered eating behaviors. There was a negative and weak significant correlation between intuitive eating and the individuals' bodyweight, body mass indexes, waist circumferences and triglyceride values (p0.05).