Yetişkin bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, Tip 2 diyabet riski, sezgisel yeme ve yaşam doyumunun değerlendirilmesi
Assessment of healthy lifestyle behaviors, Type 2 diabetes risk, intuitive eating and life satisfaction in adult individuals
- Tez No: 1007719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKÇE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, tip 2 diyabet riski, sezgisel yeme ve yaşam doyumunun değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla; yaşları 19-65 yaş arasında değişen 205 birey ile yürütülmüştür. Çalışmada katılımcıların araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, genel sağlık bilgileri sorgulanmış ve katılımcılara Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II), Finlandiya Tip 2 Diyabet Risk Anketi (FINDRISK), Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2) ve Yaşam Doyumu Ölçekleri (YDÖ) uygulanmıştır. SYBDÖ-II toplam puanı ile YDÖ ve IES-2 toplam puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki saptanrken (sırasıyla r=0,499; r=0,328; p<0,001), FINDRISK puanu ile karşılaştırıldığında SYBDÖ-II toplam puan ortalamasının düşük risk grubunda en yüksek; yüksek ve çok yüksek risk grubunda ise en düşük olduğu görülmüştür (p=0,014). IES-2 toplam puanı FINDRISK puanı ile değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu saptanmıştır (p=0,007). Yaşam doyumu ve sezgisel yeme davranışının özellikle Açlık-Tokluk Sinyallerine Güven ve Vücut-Besin Seçimi Uyumu alt faktörleri ile pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur (sırasıyla r=0,305; r=0,264; p<0,001). Sonuç olarak; çalışmamızın bulguları sağlıklı yaşam biçimi davranışları, sezgisel yeme ve yaşam doyumunun birbiriyle pozitif yönde ilişkili olduğunu; buna karşın tip 2 diyabet riskinin bu olumlu davranış ve tutumlarla ters yönde ilişkili olduğunu göstermiş ve bu sonuçlar, kronik hastalık riskinin azaltılmasında yalnızca biyomedikal göstergelerin değil, davranışsal ve psikososyal faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 205 individuals aged 19-65 years to evaluate healthy lifestyle behaviors, type 2 diabetes risk, intuitive eating and life satisfaction in adult individuals and to examine the relationships between these variables. In the study; participants' demographic characteristics, anthropometric measurements, and general health information were collected using a questionnaire prepared by the researcher and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II), Finland Type 2 Diabetes Risk Questionnaire (FINDRISK), the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and the Life Satisfaction Scales (LSS) were administered. A positive and significant correlation was found between the total score of the HLBS-II and the total scores of the LSS and IES-2 (respectively r=0.499; r=0.328; p<0.001) while when compared with the FINDRISK score, the mean total score of the HLBS-II was highest in the low-risk group and lowest in the high and very high-risk groups (p=0.014). When the total score of the IES-2 was evaluated with the FINDRISK score, a statistically significant difference was found between the groups (p=0.007). Life satisfaction and intuitive eating behavior were found to be positively and significantly correlated with the sub-factors of trust in hunger-satiety signals and body-food choice congruence (respectively r=0.305; r=0.264; p<0.001). In conclusion, the findings of our study show that healthy lifestyle behaviors, intuitive eating and life satisfaction are positively correlated with each other; however, the risk of Type 2 diabetes is inversely related to these positive behaviors and attitudes. These results suggest that not only biomedical indicators but also behavioral and psychosocial factors should be considered in reducing the risk of chronic diseases.