Etnografya müzelerinden somut olmayan kültürel miras müzelerine (tarihçe, yaklaşımlar, uygulamalar)
From ethnographic museums to intangible cultural heritage museums (history, approaches, practices)
  1. Tez No: 674978
  2. Yazar: MELEK ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KASAPOĞLU AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzecilik, Folklore, Museology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde hızın, küreselleşmenin ve hızla gelişen iletişim teknolojilerinin etkisiyle kültürler tek tipleşme, kaybolma ya da bozulma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu gibi sorunlar kültürel miras kavramında da bir değişime ve dönüşüme sebep olmuştur. Yukarıda sayılan sorunlar ve kültürel miras kavramında yaşanan değişimler sonucunda ulusal ve uluslararası alanlarda çeşitli kuruluşlar tarafından adımlar atılmıştır. Bu adımlardan en önemlisi 2003 yılında UNESCO tarafından hazırlanan“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”dir. Türkiye bu sözleşmeye 2006 yılında taraf olmuştur ve o tarihten itibaren sahip olduğu somut olmayan kültürel mirasını korumak ve yaşatmak için çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalardan biri de somut olmayan kültürel mirasın ruhunu yakalayamayan ve yansıtmayan etnografya müzeleri gibi müzelerin yerine tamamen somut olmayan kültürel mirasa uygun, yaşayan, canlı müzeler oluşturmak olmuştur. Bu çalışmada temel olarak, etnografya müzelerinden somut olmayan müzelere giden sürece tarihsel bir yol izlenerek değinilecektir. Ayrıca etnografya müzeleri ve somut olmayan kültürel miras müzeleri arasındaki uygulama ve yaklaşım farkları Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi özelinde karşılaştırmalı bir şekilde incelenecektir ve tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the effect of speed, globalization and rapidly developing communication technologiescultures have faced problems such as uniformity, disappearance or degradation. Such problems have also caused a change and transformation in the concept of cultural heritage. As a result of the above mentioned problems and changes in the concept of cultural heritage, steps have been taken by various organizations in national and international areas.The most important of these steps is the“Convention for the Protection of Intangible Cultural Heritage”prepared by UNESCO in 2003. In 2006, Turkey became a party to this agreement and safeguarding and maintain the intangible cultural heritage that has been worked from the date. One of these works has been to create living Museums that correspond to intangible cultural heritage, instead of museums such as ethnographic museums that cannot capture and reflect the spirit of Intangible Cultural Heritage. In this study, basically, the process from ethnographic museums to intangible museums will be discussed by following a historical path. In addition, differences in practice and approach between ethnographic museums and intangible cultural heritage museums will be examined and discussed in a mutual way in the private Ankara Intangible Cultural Heritage Museum and Ankara Ethnographic Museum.