Çeşitli antimikrobiyal peptidlerin klinik önemi olan anaerop bakteriler üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of various antimicrobial peptides on clinically important anaerobic bacteria
- Tez No: 675037
- Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anaerop bakterilerin, antianaerobik ajanlara karşı geliştirdikleri direnç ve biyofilm oluşturabilme kabiliyetleri bilim insanlarını yeni antimikrobiyal ajan arayışına yönlendirmiştir. Bu arayışlar sonucunda AMP'ler en dikkat çeken ajanlar olmuştur. Çalışmamız; katestatin, temporin A, nisin ve sekropin A etkinliklerinin anaerop B.fragilis ATCC25285, P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337, P.stomatis DSM 17678 standart kökenleri üzerinde disk difüzyon, agarda dilüsyon ve sıvı mikrodilüsyon yöntemleri ile belirlenmesini amaçlamıştır. Agarda dilüsyon yöntemiyle, Temporin A'nın P.anaerobiusiçin MİK değeri 500 µg/mL; nisinin P.melaninogenica MİK değeri 400µg/mL; C.acnes, P.anaerobius ve P.stomatis MİK değeri 40 mg/mL; Sekropin A'nın B.fragilis MİK değeri 50 µg/mL; P.melaninogenica için 16µg/mL; C.acnes için 8µg/mL; P.anaerobius için 8 µg/mL; P.stomatis için 4 µg/mL olarak bulunmuştur. Sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle, Temporin A'nın P.anaerobius MİK değeri 500 µg/mL, MBK değeri >500 µg/mL, nisinin P.melaninogenica MİK değeri 200µg/mL, MBK değeri 400µg/mL; C.acnes, P.anaerobius, P.stomatis MİK değeri 40 mg/mL, MBK değeri >40 mg/mL, Sekropin A'nın B.fragilis MİK değeri 50µg/ml, MBK değeri 500µg/ml; C.acnes için MİK değeri 4 µg/mL, MBK değeri 8 µg/mL; P.melaninogenica, P.anaerobius, P.stomatis için MİK değeri 8 µg/mL, MBK değerleri sırasıyla 16, 32, 50 µg/mL olarak saptanmıştır. Disk difüzyon yöntemi sonucunda katestatin P.melaninogenica ATCC25845'e, temporin A P.anaerobius ATCC27337'ye, nisin P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337, P.stomatis DSM17678'e, sekropin A B.fragilis ATCC25285, P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337, P.stomatis DSM17678 'e etkili bulunmuştur. Sonuç olarak, Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen, temporin A, nisin ve sekropin A'nın antianaerobik etkinliğini gösterdiğimiz çalışmamızın geniş kapsamlı klinik anaerop bakteri kökenleri ile gerçekleştirilen çalışmalarla desteklenmesi ile AMP'lerin anaerop bakteri enfeksiyonlarının tedavisi için bir umut olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The resistance of anaerobic bacteria to antianaerobic agents and their ability to form biofilms have led scientists to search for new antimicrobial agents. As a result of these searches, AMPs have been the most remarkable agents. Our work aimed the determination of catestatin, temporin A, nisin and cecropin A activities on anaerobic B.fragilis ATCC25285, P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337 and P.stomatis DSM17678 standard strains using disc diffusion, broth microdilution and agar dilution methods. By the agar dilution method, the MIC of Temporin A for P.anaerobius is 500 µg/mL; the MIC of nisin for P.melaninogenica is 400µg/mL; for C. acnes, P. anaerobius and P. stomatis the MIC is 40 mg/mL; the MIC of cecropin A for B.fragilis is 50 µg/mL; 16µg/mL for P.melaninogenica; 8µg/mL for C. acnes; 8 µg/mL for P.anaerobius and 4 µg/mL for P.stomatis. By broth microdilution method, the MIC of Temporin A for P.anaerobius is 500 µg/mL, MBC is >500 µg/mL, the MIC of nisin for P.melaninogenica is 200µg/mL, MBC is 400µg/mL; for C.acnes, P.anaerobius, P.stomatis MIC is 40 mg/mL, MBC >40 mg/mL, the MIC of cecropin A for B.fragilis is 50µg/ml, MBC 500µg/ml; for C. acnes, MIC is 4 µg/mL, MBC is 8 µg/mL; for P.melaninogenica, P.anaerobius, P.stomatis is 8 µg/mL, and MBC values are 16, 32, and 50 µg/mL, respectively. As a result of disc diffusion method, catestatin for P.melaninogenica ATCC25845, temporin A for P.anaerobius ATCC27337, nisin for P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337, P.stomatis DSM17678 and cecropin A for P.melaninogenica ATCC25845, C.acnes ATCC6919, P.anaerobius ATCC27337 and P.stomatis DSM17678 are found to be effective. In conclusion, we believe that with the support of studies conducted extensive clinical anaerobic bacterial strains to our research, which was performed for the first time in our country, in which we demonstrated the antianaerobic activity of temporin A, nisin and cecropin A, AMPs may become a hope for the treatment of anaerobic bacterial infections.