Economic growth, health and foreign direct investment: An empirical investigation for turkey
Ekonomik büyüme, sağlık ve doğrudan yabancı yatırım: Türkiye için ampirik bir inceleme
  1. Tez No: 675036
  2. Yazar: SEDA KUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışması, doğrudan yabancı yatırımın sağlık üzerindeki etkisini 1975-2018 döneminde Türkiye için sağlık üretim fonskiyonu yaklaşımıyla incelemeyi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, bağımlı değişken olan doğuşta yaşam beklentisi Türk vatandaşlarının ortalama sağlık durumunu göstermek için kullanılmıştır. Doğrudan yabancı yatırımı temsil etmek üzere doğrudan yabancı yatırımın GSYH'ye oranı kullanılmıştır. Diğer bağımsız değişkenler olarak ülkenin ortalama yaşam standardını temsil etmek için (1) kişi başı reel GSYH ve eğitimin kalitesini gösteren (2) üniversitede öğretim görevlisi başına düşen öğrenci sayısı kullanılmıştır. Bu çalışmada yaşam beklentisini etkilemesi beklenen diğer faktörler bir ülkenin dışa açıklığını ölçen (1) ticari açıklık (ihracat ve ithalat toplamının GSYH'ye oranı) ve ülkede sağlık harcama düzeyini gösteren (2) kişi başı sağlık harcamaları kullanılmıştır. Tahmin yöntemi olarak eşbütünleşme ilişkisinin en iyi tahminini sağlayan Phillips ve Hansen (1990) tarafından geliştirilen FMOLS yöntemi açıklayıcı değişkenlerin içselliğine izin verdiği için tercih edilmiştir. Ampirik analizde yöntem olarak FMOLS seçilmiştir. Ayrıca, tahmin analizi Canonical Eşbütünleşme Regresyonu (CCR) ve Dinamik En Küçük Kareler (DOLS) ile genişletilmiştir. Analiz sonucunda doğrudan yabancı yatırım girişlerinin yaşam beklentisini düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar; Türkiye'de yaşam beklentisinin 1 ay artması için FDI/GSYH oranının % 31 azalması, kişi başı reel GSYH'nin % 2.41 artması, üniversitede öğretim görevlisi başına düşen öğrenci sayısının % 8.2 azalması, kişi başı sağlık harcamasının % 1.76 artması ve ticaret/ GSYH oranının % 4.7 artması gerektiğini göstermektedir. Anahtar Sözcükler Doğrudan yabancı yatırım, büyüme, sağlık, yaşam beklentisi, FMOLS, sağlık üretim fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of foreign direct investment (FDI) on health for the period of 1975-2018 in Turkey by utilizing a health production function approach. Life expectancy at birth which is the dependent variable in the study is used as a proxy for the average health status of Turkish citizens. FDI is defined as the ratio of foreign direct investment to GDP. The other independent variables are (1) the real GDP per capita aimed to represent country's average standards of living and (2) the number of students per teacher at tertiary education which is used to proxy the education quality. Other factors expected to affect the life expectancy in the study include (1) the trade openness (ratio of the sum of exports and imports to GDP) which measures the openness of a country to international trade and (2) the health expenditures per capita to reflect the level of health spending in the country. The Fully Modified OLS (FMOLS) by Phillips and Hansen (1990) to provide optimal estimates of cointegrating relationship is preferred as the estimation method since it allows for endogeneity of explanatory variables. Moreover, the estimation analysis is also enriched by the results of Canonical Cointegrating Regression (CCR) and Stock-Watson Dynamic OLS (DOLS) regressions. The findings of the study point out that foreign direct investment inflows reduce life expectancy in Turkey. Moreover, the results demonstrate that in order to increase life expectancy by one month in Turkey, the FDI / GDP ratio is required to decrease by 31%, the real GDP per capita to increase by 2.41%, the number of students per teacher to decrease by 8.2%, health expenditure per capita to increase by 1.76% and the trade / GDP ratio to increase by 4.7%. Keywords Foreign Direct Investment, economic growth, health, life expectancy, FMOLS, health production function.