Okul öncesi dönem çocukları için duygu düzenleme becerileri ölçeğinin geliştirilmesi
Developing the emotion regulation skills scale for preschool children
  1. Tez No: 675055
  2. Yazar: AYBER ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygu tanıma, duyguyu ifade etme ve duygu düzenleme stratejilerini ölçmeyi kapsayan Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği' nin geliştirilmesi ve geçerlilik-güvenirlik çalışmalarının yapılmasıdır. Genel tarama modelinin uygulandığı araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılları arasında Konya ili Karatay ilçesinde bulanan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokuluna devam eden 106 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri kapsamında Kapsam geçerliliği, madde toplam analizleri, betimsel istatistik analizleri, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Cronbach Alpha ve KR-20 katsayısı ve İki Yarı Test Güvenirliği analizi uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Kapsam geçerliliğinde 8 uzmanın görüşü alınmıştır. Buna göre ölçeğin (KGO) 0.86, (KGİ) 0,97 ve madde- toplam korelasyon değerlerinin uygun olduğu tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek amacı ile Normallik Testi yapılmıştır. Analizin sonucuna göre Duyguları Tanıma alt boyutu için Kolmogorov-Smirnov sig. değerinin (.077 >0.05), Duyguları İfade Etme alt boyutu için değerinin (.087 >0.05), ve Duygu Düzenleme Stratejileri alt boyutu için değerin (.200 >0.05) anlamlı çıktığı verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Yapı geçerliliği kapsamında Doğrulayıcı Faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Faktör analizi için Kaiser-Meyer- Olkin (KMO) ve Barlett analizleri ile örneklemin uygunluğuna bakılmış, Duyguları tanıma ve Duyguları İfade etme alt boyutları için KMO değeri (.745) ve anlamlılık değeri ise .001, Duygu Düzenleme Stratejileri alt boyutu için KMO değeri (.712) ve anlamlılık değeri ise .000 olarak hesaplanmış verilerin faktör analizi için uygun olduğunu belirlenmiştir. Açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, ölçeğin duyguları tanıma, duyguları ifade etme ve duygu düzenleme stratejileri olarak üç boyuttan ve 18 maddeden oluştuğu kabul edilmiştir. Duygu Tanıma ve Duygu ifade etme alt boyutları açıklanan toplam varyansın 55.50‟ sini açıklayan en az %2 öz değere, en az %5 varyansa ve ölçeğin madde faktör yüklerinin ise .71 ile .89 arasında değiştiği, Duygu Düzenleme Stratejileri alt boyutuna ait toplam varyansın 57.24'ni açıklayan en az %2 öz değere, en az %4 varyansa sahip olup, Faktör yüklerinin ise 70 ile .89 arasında değiştiği görülmektedir. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek için Duyguları tanıma alt boyutu Cronbach's Alpha katsayısı .86, KR-20 katsayısı .85, Duyguları ifade etme alt boyutu için Cronbach's Alpha katsayısı .86, KR-20 katsayısı .81, Duygu düzenleme olumlu/olumsuz stratejileri için Cronbach's Alpha katsayısı toplam .85, İki Yarı Test Güvenirliği için Spearman- Brown Katsayısı .73, Guttman Split-half kat sayısı .73 güvenirlik değerlerine sahip olduğu, ölçeğin iç tutarlılığının yüksek derecede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop the Emotion Regulation Skills Scale for Preschool Children, which includes emotion recognition, expressing emotion and measuring emotion regulation strategies, and conducting validity-reliability studies. The sample of the study, in which the general screening model was applied, consists of 106 children attending an independent kindergarten affiliated to the Ministry of National Education located in the Konya province Karatay district between 2019-2020 academic years. Emotion Regulation Skills Scale for Preschool Children was used as the data collection tool. The data were analyzed using the SPSS 24.0 program. Content validity, item total analysis, descriptive statistical analysis, Pearson Moments Multiplication Correlation coefficient, Cronbach Alpha and KR-20 coefficient and Two-Half Test Reliability analysis were applied in the study within the scope of validity and reliability analysis of the scale. In line with the data obtained, the opinions of 8 experts were obtained regarding the scope validity. Accordingly, it was determined that the scale's (KGO) 0.86, (KGİ) 0.97 and item-total correlation values were appropriate. Normality Test was conducted to determine the compliance of the data to normal distribution. According to the results of the analysis, Kolmogorov-Smirnov sig. It was determined that the value (.077> 0.05) for the Expressing Emotions sub-dimension (.087> 0.05), and the value for the Emotion Regulation Strategies sub- dimension (.200> 0.05) were significant. Confirmatory Factor analysis (CFA) was performed within the scope of construct validity. For the factor analysis, the suitability of the sample was examined with Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Bartlett analyzes, the KMO value (.745) and the significance value for the Identifying Emotions and Expressing Emotions sub-dimensions was .001, and the KMO value for the Emotion Regulation Strategies sub- dimension (.712) and the significance value was calculated as .000, and it was determined that the data were suitable for factor analysis. According to the results of the exploratory factor analysis, it was accepted that the scale consists of three dimensions and 18 items as strategies of recognizing emotions, expressing emotions, and emotion regulation. Emotion Recognition and Expression of Emotion sub-dimensions have at least 2% eigenvalue explaining 55.50 of the total variance explained, at least 5% variance, and item factor loads of the scale varied between .71 and .89, the total variance of the Emotion Regulation Strategies sub-dimension was 57.24. It is seen that it has at least 2% eigenvalue and at least 4% variance. It is seen that the factor loadings very between 70 and .89. In order to determine the reliability of the scale, the Cronbach's Alpha coefficient for the recognition of emotions sub-dimension was .86, the KR-20 coefficient was .85, the Cronbach's Alpha coefficient for positive / negative emotion regulation. Total .85, Spearman-Brown Coefficient for Two-Half Test Reliability .73, Guttman Split-half coefficient .73 reliability values, and the internal consistency of the scale was determined to be high.