Sayısal santrallarda kodlama ve kod çözümü
Coding and decoding on digital centrals
  1. Tez No: 67506
  2. Yazar: ABDULLAH ARISAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, sayısal santrallarda minimum kayıplı işaret iletimini sağlayan kodlama, dekodlama ve çoğullama işlemlerini incelemektir. Bu çalışma analog kaynak işaretinin sayısala dönüştürülmesinde kullanılan PCM (Darbe Kod Modülasyonu) sisteminin çalışması ve kullanımına ilişkin araştırma bilgilerini içermektedir. Haberleşme sistemlerinde genel amaç bir işareti bir noktadan diğer bir noktaya taşımaktır. Analog ve sayısal olmak üzere iki tür işaret bulunmaktadır. İşaret genliği tanımlanamaz sayıda değere sahipse o işaret analog olarak nitelenir. Eğer bir işaret ancak sınırlı sayıda değere sahipse o işaret sayısal olarak nitelenir. Sayısal iletimden önce analog iletim kullanılmaktaydı. Son zamanlarda teknoloji ve sayısal tekniklerdeki gelişimin sonucu olarak sayısal iletim daha sık kullanılmaktadır. Analog iletimde işarete gürültü eklendiği zaman sayısal işaretleşmeden farklı olarak, orijinal işareti yeniden üretmek zordur. Sayısal işaretlerde gönderilen orijinal işaret, bilgide bir kayıp veya analog iletimde bulunan diyafoni, grup gecikmesi gibi diğer uygunsuz durumlar olmaksızın yeniden üretilebilir. PCM sistemini oluşturan üç ana işlem; Örnekleme, Kuantalama ve Kodlamadır. PCM sistemleri, normal olarak çok çeşitli kanallara sahiptir. Pratik olarak, zaman paylaşımlı çoğullama (TDM) sistemi ile orijinal sinyalden alman örnekler bu kanallardan gönderilmektedir. Analog sinyal ilk olarak, bant sınırlayıcı bir alçak geçiren filtreden geçirilmekte, örneklenmek suretiyle bir sıra darbe genlikleri elde edilmektedir. Bu darbe genlikleri kuantalanmakta ve kodlayıcılar kullanılarak sayısal sinyal haline getirilerek uygun haberleşme ortamlarından gönderilmektedir. Alıcı tarafında ise, kullanılan kod çözücüler aracılığıyla bu kuantalanmış genlikler orijinal sinyale yakın değerde yeniden üretilir. Yeniden üretilen bu sinyal filtreden geçirilerek düzeltilmekte ve böylece bu dalga şekli orijinal sinyalin temsil edilebilmesi için yeterli düzeye getirilmektedir. PCM'in büyük ve süratli başarısı sistemin hem güncel problemleri çözmesi hem de geleceğe yönelik bir yatıran olma özelliğinden kaynaklanmaktadır. İleride tüm iletişim şebekelerinin sayısal iletişime geçeceğine inanmak için bir çok neden bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project was prepared to provide decoding, encoding and multiplexing processes of signals with minimum loss on digital centrals, and it consists of researching information about using and working of PCM (Pulse Code Modulation) systems which is used on converting signals from analog to digital. General aim on Communication systems is to transmit a signal from one point to other one. There are two types of signals which are called by analog and digital. A signal is analog if it has infinite values. If a signal has finite values, it is digital. Analog transmission was used before digital transmission was provided. Digital transmission is used much more recently in a result of improving technology and digital techniques. In analog transmission, it is diffucult to regain the original signal when a noise added to it. But in digital transmission, it is possible to regain without any losses, when occuring losses, diaphony, and group delay. There are three main processes to construct PCM system: Sampling, Quantization and Encoding. PCM systems have more channels, normally. In practical, samples which are taken by time division multiplexing (TDM) system, transmit by using these channels. First, analog signal omits band limited low pass filter. By sampling it, there are series of pulses. These pulses are quantized and converted to digital signals using converters. These signals are transmitted using suitable transmission mediums. At the receiver part, the quantized signals are regained to nearest value of original signal using converters. Repeined signal is formed by using filters, and there fore this signal is becoming enough to see original signal. PCM is becoming very successful and much more speedy system because of either solving some daily problems or its other properties. There are much more reasons for all communication systems are to be digital in future.