Sayısal işaret işleme ve sayısal santrallarda bağlaşma şebekesi analizi
  1. Tez No: 9346
  2. Yazar: İZZETTİN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ABSTRAKT Gelişen haberleşme teknolojisinde önemli bir yer tutan sayısal telefon sistemlerinde sayısal işaret işleme prensipleri üzerine incelemeler yapılmıştır. Günümüze kadar gelen Santral Bağlaşma Sistemleri incelenerek, son teknolojik gelişmelerin uyumlu bir ürünü olan sayısal santrallardan, modüler bağlantı sistemine göre çalışan örnek sayısal santral yapısı verilmiştir. Daha sonra modüler yapıyı SAYISAL BA?LAŞMA ŞEBEKESİ' ne bağlayan geçiş bölgesi konumundaki Terminal Arabirim ünitesi'nde veri işleme yapısı incelenerek, sayısal şebekeye geçiş gerçeklenmiştir. Örnek alınan sayısal santralın modüller arası bağlantısını sağlayan ve sayısal santral sistemlerinde“Tümleştirilmiş Hizmetler Sayısal Şebekesi”olarak bilinen ISDN sisteminin uyarlanabildiği., yüksek seviyeli yazılım işleviyle kontrol edilen çok katlı sayısal bağlaşma yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT Some investigations have been made on the principles of digital signalling processing in digital telephone system which takes an im portant place in developing communication technology. Exchange switching systems which came up today were investigated and the digital exchange structure was given which works due to modüler communication system of the digital exchanges of the last technological improvement's suitable production. Later, the data processing structure in the terminal interface unit as a passage which connects the modüler structure to the digital switching system was investigated and the conversion to digital network was established. The digital switching structure which is controlled by high level language and the applicability of ISDN system which establishes the communication of the sampled digital exchange's modüler communication and which is known as integrated services digital network, was investigated.