Aşokāvadāna'da Buddhist kültürün izleri ve tarihi
Traces and history of Buddhist culture in Aşokavadana
  1. Tez No: 675071
  2. Yazar: ILGAZ HAKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Religion, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hindistan tarihinde Buddhizm'in en önemli savunucularından ve hamilerinden biri olan Maurya İmparatoru Aşoka, dünya çapında tanınan büyük bir hükümdardır. Bunun temel sebebi benimsediği Buddhist öğretiler ve merhametli politikalarının yanı sıra Buddhizm'in Çin, Orta Asya, Japonya ve Kore'ye yayılmasında oynadığı büyük rol olmuştur. Aynı sebeplerden Buddhist kültür içerisinde de önemli bir yer tutan Aşoka'nın yaşamı ile ilgili birçok Buddhist anlatı bulunmaktadır. Tezimiz kapsamında bu anlatıların en ünlülerinden biri olan ve Avadāna Edebiyatı içerisinde ismini Aşoka'nın kendisinden alan Aşokākavadāna'nın Buddhist kültür ve tarihi içerisinde yeri, İmparator Aşoka'nın yaşamına dair anlatılar üzerinden yapılan incelemelerle aktarılmaya çalışılmıştır. Eser içerisindeki anlatılar Aşoka'nın yaşamı, Buddha'nın yaşamı ve öğretileri, Buddhist tarih gibi konuları içerisinde barındırmaktadır. Birinci bölümde Aşoka'nın yaşamına ait izlerin daha net anlaşılabilmesi adına hüküm sürdüğü Maurya İmaparatorluğu tarihi ve tarihi bir kişilik olarak Aşoka'nın hayatı konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde Buddha'nın hayatı, Buddhizm tarihi ve Buddhist Edebiyat hakkında bilgiler aktarılarak kaynak metnin Buddhist kültürdeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise, kaynak metnimiz olan Aşokākavadāna içerisinde bulunan çeşitli anlatılar dilimize çevrilerek önceki bölümlerde aktarılan bilgiler; Hindoloji bilimi ve kültürüne ait bilgilerle sentezlenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Maurya Emperor Ashoka, one of the most important advocates and patrons of Buddhism in Indian history, is a worldwide known great ruler. The main reason for this was the Buddhist teachings and compassionate policies he adopted, as well as the major role he played in the spread of Buddhism to China, Central Asia, Japan and Korea. For the same reasons, there are many Buddhist narratives about the life of Ashoka, which has an important role inside Buddhist culture. As part of our thesis the place of Aşokākavadāna, which is one of the most famous of these narratives and takes it's name from Aşoka in Avadāna Literature, in Buddhist culture and history has been tried to be conveyed by examining the narratives about the life of Emperor Ashoka. The narratives in the work include topics such as the life of Ashoka, the life and teachings of Buddha, and Buddhist history. In the first part, in order to understand the traces of the life of Ashoka more clearly, the history of the Maurya Empire he ruled and the life of Ashoka as a historical personality were discussed. In the second part, information about the life of Buddha, the history of Buddhism and Buddhist Literature was given and the place of the source text in the Buddhist culture was tried to be determined. Finally, in the third part, the various narratives in our source text, Aşokākavadāna, were translated into our language and the information transferred in the previous chapters; it has been synthesized and transferred with the knowledge of Indology science and culture.