Barış kavramının sanatsal uygulamalarda kurgulanması
Constructing the concept of peace in artistic applications
  1. Tez No: 675070
  2. Yazar: VAFA AFSHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmişten günümüze kadar sanat bir iletişim aracı olarak, her dönem kendi çağının sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirirken, çatışmaların yoğun olarak yaşandığı dönemlere ait izler kalıcı sanat yapıtları ile de sanat tarihine damga vurmuştur. Sanatçı yarattığı sanat yapıtlar ile, çoğu zaman toplumsal bir algı yaratmayı amaçlar. Bu nedenle dünya üzerinde yaşanan krizler, savaşlar ve siyasi çatışmalar sanat yapıtları üzerinden okunabilir. 21. yüzyılda savaşın içeriği, şekli, kapsama alanı ve şiddeti en yakın tarihteki İkinci Dünya Savaş'ı ile kıyaslandığında yepyeni ve kavranması zor bir hale bürünmüş, nerede, ne zaman ve nasıl olacağı bilinmeyen yeni korku ve kaygılara yol açacak kitlesel eylemler ve toplu kıyımlarla insanlığı tehdit eder hale gelmiştir. Bu savaşların yarattığı yıkım ve savaş esnasında yaşanılan zorluklar ve kaoslar bütün dünyayı etkilemektedir. Söz konusu bu etki çoçukları da kapsamaktadır ve savaşların en ağır bedelin ne yazık ki çocuklar ödemektedirler. Bu bağlamda“Barış Kavramının Sanatsal Uygulamalarda Kurgulanması”başlıklı bu çalışmada, sanat yolu ile savaşın yaratığı üzüntüye dikkatleri çekebilmek, savaşta çocukların yaşadığı acılara duyulan kaygıyı vurgulamak için bir çocuk oyuncak malzemesi olan“balon”ele alınmış ve tasarlanan seramik uygulamalar sanat nesneleri halini alarak izleyiciye sunulmuştur. Ayrıca, bir iletişim aracı olarak sanatın savaşlara karşı duruşu ve bunun da getirisi olarak anlatılmak istenen durum karşısında farkındalık yaratabilme gücü üzerinde durulup, bu alanda çalışan sanatçılar ve sanat örnekleri üzerinden konu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present while art as a communication tool always expresses the problems and solutions of its own era, the traces of the periods in which the conflicts were experienced intensely marked the history of art with its permanent works of art. The artists often aim to create a social perception with their creations and artworks. For this reason, the crises, wars and political conflicts in the world can articulate through artworks. When the content, form, and violence of the 21st century war and the histories of World War II is compared, a new state of concept is formed which is difficult to comprehend. The wars of 21st century have been threatening humanity by causing new fears and concerns. The destruction caused by these wars and the difficulties and chaos experienced during the war affect the whole world. This impact also includes children, and children pay the heaviest price in wars. In this context, in this study titled“Constructing the Concept of Peace in Artistic Applications”, believing that art can draw attention to the sorrow of war, the ceramic works that emerged in response to the anxiety over the suffering of children during the war were handled with the form of 'balloon', which is a children's toy. In addition, the stance of art as a means of communication and its power of creating awareness for a situation that is intended to be explained are emphasized. The subject was discussed through the artists and artworks in this field.