Mekân ve ruh sağlığı sosyolojisi bağlamında ruh sağlığı mekânları: Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Mental health spaces in the context of space and mental health sociology: Example of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neuroscience Training and Research Hospital
  1. Tez No: 675096
  2. Yazar: ALİ EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ruh sağlığı mekânları; hasta, mekân, sağlık personelleri, denetim ve disiplinin mekânsal olarak etkileşime geçtiği dinamik mekânlardır. Gündelik rutinlerin belirli bir mekânsal alanda gerçekleştiği ruh sağlığı mekânlarında öznenin deneyimi, akıl hastanelerine ilişkin bilgiler sunar. Ruh sağlığı mekânlarının anlaşılabilmesi için geçmiş kavramsal çerçevelerin bir ''alet çantası'' olarak kullanılması oldukça önemlidir. Bu çalışma mekân kavramsallaştırmaları ve ruh sağlığı sosyolojisine dair geçmiş ve güncel tartışmaların bir özetini içerir. Mekân ve ruh sağlığı sosyolojisi bağlamında bir ruh sağlığı mekânı olarak Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu çalışmada örnek alan olarak seçilmiştir. Ruh sağlığı mekânlarının hangi gündelik ritüeller üzerine kurulu olduğuna, ruh sağlığı mekânlarının nasıl bir yer olduğuna ilişkin Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki personeller ile internet üzerinden görüşmeler yapılmış, hastane içerisinde kısıtlı bir süre için dahi olsa gözlem yapılmış ve Bakırköy'e dair belgesel, röportaj ve yazılar incelenmiştir. İnceleme sonucunda ruh sağlığı mekânın kurumda, o mekân ile etkileşime geçen hem hasta hem de sağlık personellerinin benliklerini etkilediği ve mekânın salt bir“tımarhaneden”öte; bir“ev”, bir“eğitim mekânı”,“dev bir bahçe”ve“huzur alanı”olarak deneyimlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu sonucun mekân içerisindeki hastalar ile iletişime geçilmediğinden mekâna dair gerçekliğin kusurlu bir yansıması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mental health settings: These are dynamic spaces where patients, places, healthcare professionals, supervision and discipline interact spatially. The experience of the subject in mental health settings where daily routines take place in a specific spatial area provides information on mental hospitals. It is very important to use past conceptual frameworks as a“tool kit”to understand mental health spaces. This study includes a summary of past and current debates on space conceptualizations and mental health sociology. As a mental health space in the context of the sociology of space and mental health, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital was chosen as the sample area in this study. Interviews were made with the staff at the Bakırköy Mental Health and Neurological Diseases Hospital on the internet regarding which daily rituals the mental health centers are based on and what kind of places the mental health centers are, observations were made even for a limited time in the hospital, and a documentary on Bakırköy, interviews and articles were examined. As a result of the examination, the mental health space affects the selves of both patients and healthcare personnel who interact with that place in the institution, and the space is more than just a“madhouse”; It is concluded that it is experienced as a“home”, a“training place”,“a giant garden”and a“peace area”. However, this result is thought to be an imperfect reflection of the reality of the space, as patients in the space are not communicated with.