Aile içi şiddete yönelik erkeklerin görüşleri ve toplumsal cinsiyet algısının etkisi
Views of men on domestic violence and the effect of gender perception
  1. Tez No: 652079
  2. Yazar: SELVER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sosyoloji, Nursing, Psychiatry, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Evrensel bir sorun olan aile içi kadına şiddetin çözümü ile ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmasına rağmen şiddet sorununun çözülemediği ve bu durumun şiddetin faili olan erkeklerin yeterince anlaşılamamasından kaynaklı olduğu ifade edilmektedir. Erkeklerin, aile içi kadına şiddete yönelik düşüncelerinin belirlenmesi, şiddet ile mücadelede nasıl bir strateji izleneceğine ilişkin fikir sağlanabilmesi açısından önemlidir. Çalışmada, aile içi kadına şiddete yönelik erkeklerin görüşleri ve toplumsal cinsiyet algısının etkisinin araştırılması amaçlandı. Tanımlayıcı/kesitsel olarak gerçekleştirilen çalışmanın evrenini Van merkezde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı evli erkekler, örneklemini ise, olasılıksız örneklem yöntemi ile ulaşılan Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 1110 evli erkek oluşturdu. Veriler“Anket formu”ve“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ile Ekim - Mart 2020 tarihleri arasında toplandı. Çalışmanın verileri, tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare testi, t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada erkeklerin, yaş ortalamasının 37,51±11,07 yıl olduğu, %65'nin eğitim düzeyinin lise ve üzeri olduğu belirlendi. Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 74,39±19,08 ve ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,92 olarak bulundu. Erkeklerin %57,7'sinin eşine şiddet uyguladığı, %66'sının çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kaldığı, %57'sinin aile içi kadına yönelik şiddete tanık olduğu belirlendi. Sonuç olarak çalışmada, evli erkeklerin eşlerine şiddet uyguladığı ve toplumsal cinsiyet algılarının orta düzeyin biraz üzerinde olduğu belirlendi. Aile içi kadına şiddeti etkileyen en önemli faktörün, aile içi kadına yönelik şiddete tanık olma durumu olduğu; diğer faktörlerin ise; şiddet eğilimi, çocukluk döneminde ebeveynin ortak karar alma durumu, toplumsal cinsiyet algısı, eşlerin sorun yaşadığı bazı konular (ev işleri, ekonomi, erkeğin ve kadının ailesi ile ilgili), evlilik süresi, eşinin çocuklara şiddet uygulaması, sosyal güvence durumu, eşin yaşı, eşiyle ilişki düzeyi ve erkeğin ruhsal sorun yaşama durumu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Domestic violence against women is a universal problem. Although numerous studies have been conducted regarding this problem, it has been shown that this problem has not yet been solved and the problem is due to the fact that the men who are the perpetrators of this violence are not well understood. Determining men's opinions on domestic violence against women is highly important for providing an idea of the strategies to be followed in combating violence. The present study aimed to investigate men's views and the impact of their social perception of gender on domestic violence against women. The universe of the descriptive/cross-sectional study included married men that were registered at the family health centers in Van province and the sample group involved a total of 1110 samples that were determined based on nonprobability sampling. Data were collected using a Questionnaire and the Social Gender Perception Scale (SGPS) between October 2019 and March 2020. Data were analyzed using descriptive statistics, Pearson's Chi-square test, t-test, Mann-Whitney U test, One-Way ANOVA test, Kruskal-Wallis test, and Multivariate Logistic Regression Analysis. The results indicated that the mean age was 37.51±11.07 years and 65% of them had high school or higher education level. The mean SGPS score of the men was 74.39±19.08 and SGPS had a Cronbach's alpha value of 0.92, which indicated a high level of reliability. It was also revealed that 57.7% of the men used domestic violence against their wives, 66% of them had been subjected to domestic violence during childhood, and 57% of them had witnessed domestic violence against women. In conclusion, it was revealed that married men used domestic violence against their wives and that their social gender perceptions were slightly higher than the moderate level. It was also revealed that witnessing domestic violence against women was the most important factor affecting domestic violence against women, followed by tendency to violence, joint decision-making between parents, perception of social gender, common problems between spouses (e.g. household chores, economic problems, and problems related to spouses families), duration of marriage, maternal violence against children, social security status, wife's age, relationship level with the wife, and men's mental problems.