Kumarin temelli boyar maddelerin sentezi, fotofiziksel özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Synthesis of coumarin based dyes, experimental and theoretical investigation of their photophysical properties
  1. Tez No: 675097
  2. Yazar: BEGÜM BERNA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada kumarin içeren, donör-π-akseptör (D-π-A) yapısına sahip üç bileşik (1a, 1b ve 2) sentezlendi ve yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve LC-MS spektroskopi yöntemleri ile aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiklerin farklı çözücülerdeki fotofiziksel özellikleri UV-GB ve floresan spektroskopisi yöntemleriyle incelendi. Anyonların Michael katılması ile bileşiklerin D-π-A sistemine katılarak molekül içi yük transferini durdurması öngörüldü, dolayısıyla moleküllerin çeşitli anyonlarla (F-, Cl-, Br-, I-, CN-, OH-, NO3-, AcO-, HSO4-, H2P04-) etkileşimleri incelendi. Deneysel olarak CN- anyonunun 1a ve 1b bileşiklerine katıldığı belirlendi ve Yoğunluk Fonksiyon Teorisi kullanılarak DMSO içerisinde CN- anyonunun katılması modellendi. Moleküllerin, YFT/B3LYP metodu ve 6-31G+(d,p) temel seti kullanılarak yapısal özellikleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, sınır molekül orbitalleri ve doğrusal olmayan optik özellikleri incelendi. Bileşiklerin maksimum absorpsiyon dalga boyları Zamana Bağımlı Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (TD-DFT) yöntemi ile hesaplandı. Elde edilen teorik çalışma sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, three compounds (1a, 1b and 2) that contain coumarin and have donor-π-acceptor (D-π-A) structure were synthesized and their structures were characterized by 1H NMR, 13C-NMR, FT-IR and LC-MS spectroscopy methods. The photophysical properties of the synthesized compounds in different solvents were examined by UV-Vis and fluorescence spectroscopy methods. With the Michael addition of anions, it was predicted that the compounds would join the D-π-A system, stopping the intramolecular charge transfer, Therefore, interactions of molecules with various anions (F-, Cl-, Br-, I-, CN-, OH-, NO3-, AcO-, HSO4-, H2P04-) were investigated. It was determined experimentally that CN- anion was added to compounds 1a and 1b and the addition of CN- anion in DMSO was modeled using Density Function Theory. Structural properties, molecular electrostatic potential maps, frontier molecul orbitals and nonlinear optical properties of molecules were investigated using the YFT / B3LYP method and 6-31G + (d, p) basis set. The maximum absorption wavelengths of the compounds were calculated by the Time Dependent Density Function Theory (TD-DFT) method. The theoretical study results obtained were compared with the experimental results and interpreted.