Treatment of municipal wastewaters by the fluidized bed bioreactor process
- Tez No: 6751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ULUATAM(SİBET)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET EVSEL ATIK SULARIN YUKARI AKIŞLI BİYOKİMYASAL ARITIM YATA?INDA ARITIMININ MATEMATİK MODELİ ÖNTAŞ, İsmail Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Semra Sibel ULUATAM Mayıs 1989, 86 sayfa Suların ve atık suların arıtılmasında başlıca üç metot vardır. Bunlardan birincisi fiziksel veya mekanik arıtma yöntemidir. Diğerleri ise biyokimyasal ve kimyasal arıtım yöntemleridir. Çöktürülemeyen organik maddeler genellikle biyokimyasal arıtım metoduyla arıtılırlar. Biyokimyasal arıtım yöntemlerinden birisi de, yukarı akışlı biyokimyasal arıtım yatağı yöntemidir. İlk olarak, bilim adamları tarafından bu konu üzerine yapılmış deneysel çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra geliştirilen matematik modellerin deney sonuçlarına uygunluğu araştırılmış tır. Buna ilaveten, deney sonuçlarına etki eden temel parametreler olan geri çevirme oranı, hidrolik bekleme zamanı, sıcaklık ve organik yükleme incelenmiştir. - v -Son olarak yeni bir matematik model modifikasyonu yapılmış ve bu modelin uygulamada kullanılışını göstermek için de arıtma tesisi projelendirilmesi örneği verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yukarı akışlı yatak, atıksu arıtım tesisi, biyokimyasal arıtım, matematik model, hidrolik bekleme süresi. Bilim Kodu : 624.02.02 vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATHEMATICAL MODELLING OF UPFLOW FLUIDIZED BED REACTORS FOR MUNICIPAL WASTEWATER TREATMENT ÖNTAŞ, Ismail M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Semra Sibet ULUATAM May 1989, 86 pages There are three major group of treatment methods for water and wastewater treatment. The first one is the physical or mechanical treatment. The other methods are biochemical and chemical treatment processes. The non settleable organic content of wastewater is usually removed by biochemical treatment process. One of the biochemical treatment processes is aerobic upflow fluidized bed treatment process. In this study, four experimental investigations which are carried out by different researchers were studied and verification of their mathematical models were done. In addition, the influence of the parameters such as recycle ratio, hydraulic retention time, temperature, organic loading, etc. on the treatment efficiency of aerobic upflow fluidized bed treatment process was studied. - Ill -Finally, a mathematical model modification is carried out and a design example was given to show the application of the modified mathematical model in the design of upflow fluidized bed unit. Key Words : Upflow fluidized bed, wastewater treatment plants, biochemical treatment, mathematical modelling, hydraulic retention time. Science Division : 624.02.02 - iv -