Treatment of wastewaters by 3-F (Fluidised-fixed and filter) reactor
Atıksuların 3F (Akışkan-sabit ve filtre) reaktör ile arıtımı
- Tez No: 77254
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Son senelerde evsel ve endüstriyel atıksu arıtımı kapsamında yapılan uygulamalar incelendiğinde bu alanda biyolojik filtrelerin kullanımının giderek artmakta olduğu dikkat çekicidir. Biyolojik filtrelerin klasik arıtma süreçlerine kıyasla çok daha az alana ihtiyaç göstermesi, organik madde oksidasyonunun yanısıra önemli oranda nutrient giderebilmesi, mevcut sistemlere kolaylıkla entegre olabilmesi gibi avantajları, giderek yoğunlaşan sıklıkta uygulama imkanı bulmalarına neden olmaktadır. Ayrıca bağlı büyüme neticesi reaktörde gelişen biyokütlenin miktarı nedeniyle sistem toksik ve şok yüklemelere karşı daha az duyarlı olmakta ve dolayısıyla çıkış suyu kalitesi bu durumdan olumsuz etkilenmemektedir. Farklı biyofilm teknolojileri arasında akışkan yataklı sistemler ve batık filtreler en fazla uygulama alanı bulan sistemler olmuştur. Aşağı yada yukarı akışlı olarak işletilebilen bu sistemler ile atıksuda bulunan organik madde ve nütrientlerin, filtre malzemesi üzerinde büyüyüp gelişen biyokütle tarafından parçalanarak zararsız son ürünlere dönüştürülmesi mümkün olmaktadır. Bugüne değin olan uygulamalar incelendiğinde genellikle akışkan yatak reaktörlerin karbonlu madde ile birlikte NH4 yada NH3'ün (amonyum yada amonyak) oksidasyonu amacı ile (nitrifikasyon reaksiyonu) sistemin başlangıcında yer aldığı, bank/yada sabit filtrelerin de denitrifikasyon amacıyla da sonda kullanıldıkları görülmektedir. Bazı durumlarda ise ön-denitrifkasyon (pre-denitrifikasyon) amacı ile başta yer alabilmektedir. Biyolojik filtreler bu şekilde art arda eklenebileceği gibi, mevcut sistemlerin sonuna ileri arıtma kademesi olarak (denitrifikasyon amacıyla) ilave edilmektedir. Yapılan tüm bu uygulamaların sonucunda alıcı ortamlar için nütrient (azot ve fosfor) maddelerini kapsayan limitler kolaylıkla sağlanabilmektedir.Sunulan çalışmada sözü edilen arıtma süreçlerinin tek bir reaktörde gerçekleştirmesini sağlayan bir sistemin (3-F reaktör) tasarım ve işletme parametrelerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla reaktörün laboratuvar ölçeğinde bir modeli yapılmış, işletilmiş ve ilgili gözlemlerle birlikte deneysel çalışmalar yapılmıştır. Sistem öncelikle akışkan yatak işletme koşullarına göre yukarı akışlı olarak çalıştırılmış, bunu takiben yukarı akımlı sabit yataklı reaktör olarak işletilmiştir. Son aşamada, akım yönünün değiştirilmesi ile sistem aşağı akışlı olarak klasik filtre şeklinde çalıştırılmıştır. Akışkan yatak ve sabit yatak şartlarında karbonlu organik maddenin yanısıra nütrient gideriminin sağlanması; filtrasyon işlemi ile de askıdaki maddelerin tutulması amaçlanmaktadır. Sistem yukarıda belirtilenlerden anlaşılacağı üzere geçerli olan mekanizmalardan hareketke 3-F (Fluidized- Fixed and Filter) reaktör olarak isimlendirilmiştir. Biyolojik filtre sistemlerinin çok amaçlı kullanımını sağlayacak olan sistemler daha önce de bazı uygulamalar ile denenmiştir ancak 3-F reaktör, üç işlemin tek bir reaktörde gerçekleştirildiği bir sistem olarak hiç uygulanmamış olup ilk kez denenmiştir. Sistem alıcı ortam deşarj limitlerini sağlamak üzere mevcut tesislerin sonuna ileri arıtma kademesi olarak ilave edilebilecek, endüstriler için ön arıtma tesisi olarak kullanılabilecek, nüfusu fazla olmayan yerleşimler için (turistik vb) tek başına arıtma seçeneği olabilecek kompakt bir sistemdir. Yalan bir gelecekte yönetmeliklerde azot ve fosfor parametrelerini kapsayan deşarj standartlarının yer alacağı düzenlemelerin gündeme geleceği düşünülürse bu gibi sistemlere büyük ihtiyaç duyulacağı açıktır. Ayrıca turistik yerleşimler vb. nüfus hareketinin mevsimsel olarak önemli değişimler gösterdiği yerlerde belirtilen sistem daha güvenli olarak uygulanabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, there has been a significant increase in the interest of biofilm technology in the field of both municipal and industrial wastewater treatment. There are several reasons for the fact that, it seems to be more and more favored instead of the conventional suspended growth processes. These can be stated as less space requirements, absence of secondary classifier, high elimination rates in terms of organic matter and nutrient and easy entegration to the existing treatment plants. In addition to these, due to the high biomass concentrations obtained in the reactor, such processes show high resistancy to the shock loads as well as toxic substances and effluent does not influenced from such conditions. Among various types of biofilm reactors, fixed and fluidized bed reactors are preferably used. Biological conversion of organic matter and nutrient by biomass attached to the support medium is achieved by biofiltration process, operated upflow or downflow mode. In general, among the various types of biofilter reactors installed at full scale treatment plant until so far, submerged filter reactors seem to have more widespread potential for denitrification and used as the last step in wastewater treatment plant whereas fluidized bed reactors preferably used for nitrification, placed as first in the system. In some cases, fixed-film submerged filters can be used for pre-denitrification purpose at the beginning of the plant. Two sets of fixed-film biological processes are used for nitrification and denitrification purposes separately. Besides that, biofilter reactors can be used for upgradging the existing plants as an advanced treatment stage for denitrification. By this way, reqired standards contain nutrients can be achieved.m This study aims to develop a new biofilter which contains such processes mentioned above within one reactor, i.e. fluidised, fixed and filter conditions are maintained in a single reactor by adjusting hydraulic conditions. Reactor is operated as fluidised bed as first, then fixed-bed operation is performed without changing the flow direction (up-flow). Finally, the direction of flow is turned to downward where system is used as classic filter unit in order to remove particulate matter. Elimination of carbonecous matter together with nitrogen and phosphorus is achieved in fludised and fixed-bed operation stages whereas suspended solids are removed by filtration process as latest. Due to these effective treatment mechanisms, system is called as 3-F (Fluidised-Fixed and Filter) reactor. Developed technology is a compact treatment system which may also recommended to existing treatment plants as a tertiary treatment stage especially for elimination of nutrients, to some industrial plants for pre-treatment purpose, and for small communities especially touristic seasonal establishments as a main treatment stage.