İçten yanmalı pistonlu motorlardaki piston kesintideki sıcaklık dağılım eğrilerinin elde edilmesi
The Solution of heat transfer problem for piston of internal combustion engines by using finite element method
  1. Tez No: 67513
  2. Yazar: HAŞİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İçten yanmalı pistonlu motorların pistonundaki ısı transferi probleminin sonlu elemanlar metoduyla çözümü ele alınmıştır. Pistonlu motorlardaki ısı transferi olayı çok karmaşık olmakla birlikte bazı kabuller yapılarak problemin çözümüne gidilmiştir. Isı transferinin gerçekleştiği ortamın özelliklerini iyi bilmek sınır şartlarım uygun bir şekilde seçmek, çözümde kullanılacak olan metodun modelini seçmek ve bütün bunları birleştirerek düşünmek problemin çözüm şeklini oluşturmuştur. Tez beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ısı transferinde genel kavram ve tanımlar ile içten yanmalı pistonlar motorların soğutulması ve pistonlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde vaıyasyonel hesaplar, fonksiyoneller ve diferansiyel denklemler ve bunların çözüm yolları hakkında bilgiler verilmiştir. 4. bölümde interpolasyon ve şekil fonksiyonlarıyla bir boyutlu formulasyon izah edilmiştir. 5. bölümde piston kesitindeki ısı transferi problemi gerçek değerleriyle ele alınıp sonlu elemanlar metoduyla çözümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the solution of heat transfer problem was discussed for the piston of internal combustion engines by using finite element method. Since heat transfer event on the piston engines is complex, problem were solved with a number of restrictions. The determine the boundary conditions, to select the model of method which will be used in the solition is necessary the know the properties of the medium where heat transfer occured. All those was taken into consideration to solve the problem. In this study, triangular element form of the finite element method is selected as a solution model Mainly linear approach systems were considered in the solition. Since the sample of internal combustion engine is water cooled, the necessary valves are selected with respect to that. It is assumed that heat transfer is steady while the piston is in the bottom dead center.*