Crops yield prediction using data analysis techniques
Veri analiz teknikleri kullanılarak bitki verimi tahmini
  1. Tez No: 675135
  2. Yazar: HAFIZ MIAN MUHAMMAD ADNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İklim değişikliğinin güney Asya ülkelerindeki tarım arazileri üzerinde çok fazla etkisi var, mahsullerin çoğu son otuz yıllık bir dönemde üretimleri açısından kötü bir şekilde etkileniyor. Küresel ekonomi, ağırlıklı olarak tarımsal verim artışına ve tarımsal sanayi ürünlerine bağlıdır. Mahsul verimini hasattan önce öngörmek, yaratıcılara ve çiftçilere reklam ve kapasite için uygun önlemleri alma konusunda yardımcı olacaktır. Bu görev, çiftçilerin tarım arazisine geçmeden önce hasatlarının verimini bilmelerine yardımcı olacak ve bu doğrultuda uygun seçimlere yerleşmelerine yardımcı olacaktır , Akıllı bir tahmin çerçevesi modeli oluşturarak sorunu anlamaya çalışır. Veri Madenciliği, ürün verimi analizinde ortaya çıkan bir araştırma alanıdır. Tarımda verim tahmini çok önemli bir konudur. Herhangi bir çiftçi ne kadar verim beklemek üzere olduğunu bilmekle ilgilenir. Verim tahmini, çiftçinin ekimde uygun yöntemleri seçmesine yardımcı olur ve bu faktör, mahsulün verim tahminini ilginç bir konu haline getirir. Sistemimiz, çiftçinin belirli bir ürün veya tarladaki deneyiminin verim tahminleri yapmak için kullanıldığı durumlarda geleneksel değildir. Sunulan sistemde, analiz edilen toprak veri setlerinin kategorisini tahmin etmek için veri madenciliği tekniklerini kullanıyoruz. Bu şekilde tahmin edilen kategori, mahsulün verimini gösterecektir. Mahsul verimini tahmin etme problemi doğrusal regresyon, decision tree (Karar Ağacı) , Rendomforest (restgele orman) SVM (destek vektör makinesi) ve Neural Network tekniği (yapay sinir ağları) Lstm (tekrarlayan sinir ağları) kullanılarak resmileştirilir.
Özet (Çeviri)
Climate change has too much impact on agriculture lands in south Asian countries, many crop productions have affected for the last thirty years. Globally, the economy relies primarily on growth in agricultural yields and goods of the agro-industry. Expecting the crop's yield earlier than the harvest would assist the system producers and farmers in taking suitable measures for advertising and capacity. This task will assist the farmers with knowing the yield of their harvest before developing onto the agricultural field and along these lines help them to settle on the suitable choices. It endeavors to fathom the issue by building a model of an intelligent forecast framework. Data mining is an emerging study subject in crop yield analysis. Yield prediction is completely essential trouble in agriculture. Any farmer is interested in knowing how a great deal yields he is ready to anticipate. Yield prediction helps the farmer in selecting the proper methods in sowing the crops and this factor makes the yield prediction of crops is an interesting topic. Our system is not conventional where the farmer's experience on a specific crop or field is used to make yield predictions. To estimate the type of crop yield, we use data mining techniques in the presented framework. The yield of crops will be indicated by the group thus predicted. By using LR, Decision Tree, Random Forest, SVM, and Neural Network methodology LSTM, the issue of predicting crop yield is formalized.