Johannes Brahms'ın eserlerinden örneklerle 'piyano için 51 egzersiz' içerisindeki alıştırmaların incelenmesi
Analysis of exercises in '51 exercises for the piano'by Johannes Brahms with similar samples from his works
  1. Tez No: 675134
  2. Yazar: DENİZ KUVANDIK
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BİNNUR EKBER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Johannes Brahms hem müzik tarihi hem de piyano edebiyatı içerisinde önemli yer tutan bestecilerden biridir. Onu günümüze taşıyan kimliği besteciliği olsa da yaşadığı dönemde piyanistliği ve öğretmenliği de aktif kimliklerinden olmuştur. Brahms'ın öğretmen kimliğinin en büyük ürünü olan“51 Übungen für das Pianoforte”(Piyano için 51 egzersiz) öğrencilerinin teknik çalışmalarına yardımcı olması fikrinden doğup uzun zaman içerisinde son halini almış olan bir alıştırma dizisidir. Bu 51 egzersiz, piyanisti pek çok teknik yönden geliştirmeye yönelik olup, Brahms'ın eserlerindeki benzer teknik pasajlar için de hazırlık ve kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmanın örneklemini Brahms'ın, piyano konçertolarını, solo, iki piyano ve dört-el eserlerini, üflemeli ve yaylı sonatlarını, piyanolu üçlülerini, dörtlülerini ve liedlerini içeren 43 eseri oluşturmaktadır. Her egzersizin teknik yapısı incelendikten sonra söz konusu eserlerin piyano partileri taranıp; egzersizler ile aralarında teknik benzerliklere sahip pasajlar tespit edilerek, her egzersiz için en az üç örnek kesit verilmiştir. Brahms'ın eserlerindeki pasajlar ve alıştırmalar arasındaki benzerliklerin tespiti sayesinde, piyanistlere eser öğrenme ve icra sürecinde kolaylık sağlayabileceğini ortaya koymak ve eserlerdeki olası zorlukları gidermek amacıyla çalışılabilecek alıştırmaları sunmak bu çalışmanın temel amacıdır. Aynı zamanda araştırmanın, egzersizlerin içerdiği teknik konuları ortaya koyarak piyanistler için bir danışma kaynağı olması amaçlanmıştır. Bu egzersiz serisi yalnızca piyanistin tekniğini geliştirmek için değil, aynı zamanda Brahms'ın piyanistliğini ve teknik problemlere yaklaşımı anlamak için ve en önemlisi de bestecinin piyano yazı stilini tanımak için çok büyük bir yardımcı kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Johannes Brahms has an important place in both music history and piano literature and is one of the main composers. Although his identity as a composer carried him to the present day, his pianist and teacher identities were also active during his lifetime. The biggest product of Brahms' identity as a teacher,“51 Übungen für das Pianoforte”(51 exercises for the piano) is an exercise series that was finalized over a long period of time, stemming from the idea of helping students with their technical work. These 51 exercises are intended to develop the pianist in many technical aspects and provide preparation and convenience for similar technical passages in Brahms' works. The sample of this study consists of Brahms' various piano works or works include piano parts. After examining the technical structure of each exercise, the piano parties were scanned, passages having technical similarities with the exercises were determined, and at least three sample sections were given for each exercise. The main purpose of this study was to show that determination of similarities between the passages in Brahms' works and exercises can help pianists in the process of learning and performing works, and to offer exercises that can be studied in order to eliminate possible difficulties in the works. At the same time, the research was aimed to be a reference source for pianists by revealing the technical issues that the exercises contain. This series of exercises is a great helpful resource not only for improving the pianist's technique, but also for understanding Brahms as a pianist and his approach to technical problems, and most importantly for getting to know his piano writing style.