Firdevsî-i Rûmî'nin Süleymân-nâme-i Kebîr (80.cilt, 452a-494a) adlı eseri (Dil özellikleri-metin-dizin-tıpkıbasım)
Süleymân-nâme-i Kebîr (Volume 80, 452a-494a) by Firdevsî-i Rûmî (Language characteristics-text-index-facsimile)
- Tez No: 675136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÖZYAŞAMIŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 885
Özet
Türk edebiyatında Süleymân-nâmeler Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını ve onun zamanında gelişen olayları veya Süleyman peygamberin hayatı ve menkıbelerini konu edinen eserlerdir. Bu tezde Firdevsî-i Rûmî'nin Süleyman peygamberin hayatı ve menkıbelerini anlattığı, aynı zamanda içerisinde pek çok ilmi barındıran, bugün elde 81 cildi bulunan Süleymân-nâme-i Kebîr adlı eseri konu edilmiştir. Bu çalışmaya konu olan eser Macar Bilimler Akademisi Török F. 13'te ve Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi H. 1537'de kayıtlı olmak üzere iki nüshası bulunan 80. cilttir. Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi nüshası esas alınarak hazırlanan çalışmada eser transkripsiyonlu harflerle Latin alfabesine aktarılmış, metnin imla, ses, şekil ve cümle bilgisi incelenerek dil incelemesi yapılmış ve dizini hazırlanmıştır. Bu tezde Süleymân-nâme-i Kebîr'in söz konusu cildinin 452a-494a arasını kapsayan 42 varaklık kısmı üzerinde yapılan dil incelemesi ve dizin çalışması ile metnin yazıldığı dönemin dil özelliklerinin ve söz varlığının günümüz Türkçesi ile anlaşılabilmesi ve sözcüklerinin kullanım sıklığının tespit edilebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, Süleymân-nâmes are works that deal with the life of Süleyman the Magnificent and the events that took place during his time, or the life and legends of the Süleyman the Prophet. In this thesis, the work of Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-nâme-i Kebîr, which tells about the life and legends of the Süleyman the Prophet, and which also contains many sciences and which has 81 volumes on hand nowadays, is the subject. The work that is the subject of this study is the 80th volume which consists two copies, registered in the Hungarian Academy of Sciences Török F. 13 and the Topkapı Palace Museum Library in H. 1537. In the study, which was prepared on the basis of the copy of the Topkapı Palace Museum Library, the work was transferred to the Latin alphabet with transcripted letters, a language analysis was made by examining the spelling, sound, shape and sentence information of the text and its index was prepared. In this thesis, it is aimed to the linguistic analysis of the aforementioned volume of Süleymân-nâme-i Kebîr, which covers 42 sheet-part between 452a-494a and be able to understand the language features and vocabulary of the period in which the text was written with today's Turkish with index work and determine the frequency of use of and words.