Türk müziğinde kontrbas icra tekniklerinin incelenmesi
Analysis of contrbass performance techniques in Turkish music
  1. Tez No: 675139
  2. Yazar: HASAN ÇAĞRI MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türk müziğinde batı kökenli bir çalgı olan kontrbasın kullanımına kolaylık sağlamak ve geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Renaud Garcia-Fons ve François Rabbath'ın kontrbas icrasında kullandığı teknik ve yöntemler Türk müziği icrası bakımından ele alınmış, sağ ve sol el teknikleri açıklanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda sol el teknikleri, alt oktav teknikleri ve pus teknikleri olarak sınıflandırılmış ve örnekler üzerinden uygulanmıştır. Bu incelemede sol el teknikleri, alt oktav tekniklerinden doğal kavrama tekniği, ikili parmak gruplama tekniği, üçlü parmak gruplama tekniği ve non-press tekniği, pus tekniklerinden ise yengeç tekniği ve kırık parmak tekniği basit makamlarda kontrbas üzerinde uygulanmıştır. Pus pozisyonunda Türk müziği yapısal özellikleri ve tavrı göz önünde bulundurularak yeni teknikler ve icra biçimleri geliştirilmiştir. Sağ el teknikleri ise Alman arşe tekniği, Fransız arşe teknikleri ve pizzicato tekniği kullanımı bakımından sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Alman ve Fransız arşe tekniği tutuş biçimleri, Pizz. di Arco, Spiccato, Legato, ve Col Legno tekniklerinin açıklamaları yapılmış ve uygulanmıştır. Ayrıca, Türk müziğini diğer müzik türlerinden farklı kılan ve Türk müziği kontrbas icrasında başlıca sorun olarak değerlendirilebilecek Türk müziğinde transpoze uygulamaları (yerinden, bir ses, dört ses, ve beş ses icra) incelenmiş ve basit makamlar üzerinden açıklanmış ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to facilitate and improve the use of contrabass, an instrument of western origin, in Turkish music. In the study, the techniques and methods used by Renaud Garcia-Fons and François Rabbath in performing the double bass are discussed in terms of Turkish music performance, and right and left hand techniques are explained. As a result of the examination, left hand techniques were classified and applied through samples as lower octave techniques and thumb techniques. In this study, left hand techniques, natural grasping technique, double finger grouping technique, triple finger grouping technique and non-press technique among lower octave techniques, crab technique and broken finger technique from thumb techniques were applied on double bass in simple makams. Taking into account the structural characteristics and attitude of Turkish music in the thumb position, new techniques and forms of performance have been developed. Right-hand techniques were classified and examined in terms of German bow technique, French bow techniques and pizzicato technique. As a result of this examination, German and French archeology holding styles, Pizz. di Arco, Spiccato, Legato, and Col Legno techniques were explained and applied. In addition, transpose practices in Turkish music ( displaced, one voice, four voices and five voices methods) that make Turkish Music different from other music genres and can be considered as the main problem in Turkish music double bass performance were examined and explained and applied over simple makams.