Web 2.0 araçları ile yapılan TPAB (teknolojik pedagojik alan bilgisi)-temelli uygulamaların İngilizce öğretmeni adaylarının TPAB yeterlik algılarına etkisi
The effects of web 2.0 tools based implications of technologic pedagogic content knowledge (TPACK) on tpack competency perceptions of pre-service English language teachers
- Tez No: 675138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Teknolojik-Pedagojik-Alan Bilgisi (TPAB)-temelli Web 2.0 araçları desteği ile yapılan uygulamaların İngilizce öğretmen adaylarının TPAB yeterlik algılarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada Karma Yöntem desenlerinden Gömülü Deneysel Desen uygulanmıştır. Çalışmanın nicel kısmında static-grup öntest - sontest deneysel desen uygulanmış, nitel kısmında ise deneysel uygulamalardan sonra kontrol ve deney gruplarından maksimum çeşitlilik örneklem stratejisi yoluyla seçilen 7'şer kişi ile ile odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 57 Mersin Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. Sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Mevcut sınıflar içinden 29 kişilik grup deney, 28 kişilik grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu İngilizce öğretmen adayları TPAB-temelli olarak 4 tane web 2.0 aracını kullanarak Milli Eğitim Bakanlığı 4. Sınıf müfredatının konuları üzerine öğretim materyalleri oluşturmuş ve ders planı hazırlamışlardır. Kontrol grubu öğretmen adayları ise 8 hafta boyunca hobileri, ilgilendikleri veya istedikleri herhangi bir konu ile ilgili deney grubu ile aynı 4 adet Web 2.0 araçlarını kullanarak ürünler oluşturmuşlardır. Çalışmanın verileri demografik bilgi formu, Başer, Kopcha ve Özden (2016) tarafından İngilizce öğretmen adayları için geliştirilmiş TPAB-ING yeterlik algı ölçeği ve uzman görüşleri alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Kontrol grubu ön test – son test karşılaştırma sonuçları, ölçeğin toplamında ve alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olmadığını; deney grubunun ise tüm alt boyutlarda son test lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Deney ve Kontrol gruplarının son testlerinin karşılaştırması için uygulanan bağımsız-örneklem t-test sonuçları, deney grubu ile kontrol gruplarının sadece pedagojik alan bilgisi (PAB) boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Nitel veri sonuçları, iki grup öğretmen adaylarının da İngilizce öğretmenliği bölümünde okudukları için“Mesleğimde bu araçları nasıl kullanabilirim?”konusunu düşündüklerini ancak ayrıntısı ile kazanımlar ve dil becerileri boyutunda nasıl kullanılacağını belirten grubun deney grubu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of applications of Technologic Pedagogic Content Knowledge (TPACK) -based Web 2.0 tools on TPACK competency perceptions of pre-service English teachers. In this study, Embedded Experiemental Design which is one of the designs of Mixed Methods Research. In the quantitative part of the study, the static-group pretest-posttest experimental design was applied, in the qualitative part, focus group interviews were conducted with 7 people selected from the control and experimental groups through the maximum variation sampling strategy after the experimental applications. The participants of the study consist of 57 First Grade Students from department of Teaching English as a Second Languages in the Education Faculy of Mersin University. The experimental group consisted of 29 people and the control group consisted of 28 people. Teacher candidates in the experimental group will use the TPACK - based 4 web 2.0 tools to form instructional materials about the subjects of the 4th grade curriculum of the Ministry of National Education and prepare a lesson plan. In the control group, prospective teachers will create products using 4 Web 2.0 tools that are the same as the experimental group related to their hobbies or any other subject. The data of the study were collected using the demographic information form, the TPACK-EFL competency perception scale developed by Baser, Kopcha and Ozden (2016) for pre-service English teachers, and a semi-structured interview form created by taking expert opinions. The control group pretest-posttest comparison results showed that there is no significant difference between the groups. In the experimental group results, it showed that there is a significant difference in favor of the post test in all sub-dimensions. Independent-sample t-test results applied for comparison of the posttests of the experimental and control groups showed that there was a significant difference only in the pedagogical content knowledge (PCK) dimensions of the experimental group and the control groups. Regarding the qualitative data results, since both groups of pre-service EFL teachers, they consider how they can use these tools in their profession? But the group that thinks about it in terms of achievements and language skills in detail is the experimental group.