Nanog, cathepsin L, and cathepsin B expression in paclitaxel treated h1944 non-small cell lung cancer cell line
Paklitaksel ile muamele edilmiş h1944 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattında nanog, katepsin L, ve katepsin B gen ifadelerinin analizi
- Tez No: 675140
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akciğer kanseri, en yaygın gözlenen kanser tiplerinden olup, bu hastalık kapsamında ölüm oranları en yüksek olandır. Akciğer kanserinin bir alt tipi olan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHOAK), tüm akciğer kanseri vakalarının yüzde 85'ini kapsamaktadır. Katepsin ailesi üyeleri proteaz aktivitesine sahip olup çeşitli mekanizmalar (anjiyogenez, tümör büyümesi, istila, yer değiştirme, metastazlar, vb.) üzerinden tümör homeostazında önemli rol oynar. Bu ailenin üyeleri olan Katepsin L (KTSL) ve Katepsin B (KTSB) başrol oyuncularıdır. Embriyonik Kök Hücreler (EKH), hücre farklılaşmasının düzenlenmesinde kritik bir rol oynar ve kanser ile ilişkilidir. Nanog homeobox, EKH'lere işlevlerinde yardımcı olur ve çeşitli kanser türlerinde yüksek seviyede eksprese edildiği bildirilmiştir. Paklitaksel (ticari adı, Taksol), mikrotübüllerin (tekrarlanan α/β-tübülin heterodimerleri) toplanmasını güçlendirerek ve hücre ölümüne yol açan mitoz sürecini engelleyen tübülin polimerizasyonunu artırarak etki eder. Bu çalışma, Paklitaksel ilacının H1944 KHOAK hücre hattında Nanog, Katepsin L ve Katepsin B'nin gen ekspresyonu üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, H1944 hücrelerinde Paklitaksel IC50 değerinin 0.1 µM olarak hesaplanmasını takiben, H1944 hücreleri 48 saat boyunca Paklitaksel ile belirlenen konsantrasyonda muamele edildi. Sonrasında hücrelerden total RNA izolasyonu gerçekleştirildi ve Nanog, KTSL ve KTSB'ye ait gen ekspresyon seviyelerindeki olası değişiklikler, Kantitatif Gerçek Zamanlı - Polimeraz Zincir Reaksiyonu (kGT-PCR) ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlar, Nanog'a ait mRNA düzeyinin yüzde 72 oranında arttığını, KTSB'nin yüzde 92 ve KTSL'nin yüzde 53 oranında azaldığını göstermektedir. KTSB ve KTSL'deki azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, KHOAK tedavisi için özellikle KTSB ve KTSL'nin potansiyel hedef genler olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most common types of cancer with the highest mortality rates. Non-small cell lung cancer (NSCLC), a subtype of lung cancer, depicts 85percent of all lung cancer occurrences. The cathepsin family is a collection of proteases that play a major role in tumor homeostasis via several pathways (angiogenesis, tumor growth, invasion, migration, metastasis, etc.). In this group, Cathepsin L (CTSL) and Cathepsin B (CTSB) are the lead actors. Embryonic Stem Cells (ESC) play a critical role in regulating cell differentiation and have been linked to cancer, Nanog homeobox aids ESCs in their function and was found to be overexpressed in several cancer types. Paclitaxel (trade name Taxol) acts by enhancing the congregation of microtubules (repeated α/β-tubulin heterodimers) and increasing tubulin polymerization hindering the process of mitosis leading to cell death. This study aims to show the effect of Paclitaxel drug on the gene expression of Nanog, Cathepsin L and Cathepsin B in H1944 NSCLC cell line. Briefly, following determination of IC50 value of Paclitaxel on H1944 cell line, these cells were treated with the drug at 0.1 µM concentration for 48 hours. Total RNA was isolated and Quantitative Real Time – Polymerase Chain Reaction (qRT-PCR) analysis was perfomed to analyze the potential effect of Paclitaxel on mRNA levels of Nanog, Cathepsin L and Cathepsin B genes. The results show that Nanog was insignificantly upregulated by 72percent, CTSB was significantly downregulated by 92percent, and CTSL was significantly downregulated by 53percent in the H1944 cell line. The results especially reveal Cathepsin L and Cathepsin B genes as potential targets for NSCLC treatment.