Warehouse and distribution management in terms of customer service level and operational excellence perspective
Müşteri hizmet düzeyi ve operasyonel mükemmelliyet perspektifinden depo ve dağıtım yönetimi
- Tez No: 675159
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tedarik zinciri son zamanların değişen, gelişen ve dijitalleşen dünyasında önemini ve rolünü arttırmaya devam ediyor. Özellikle depolama ve dağıtım alanları son müşteriye en yakın aşamalar olarak tedarik zincirinde veya bir başka adıyla değer zincirinde büyük önem arz ediyor. Depolama ve dağıtım ağlarındaki performansın müşteri servis seviyesi ve operasyonel mükemmeliyet üzerindeki etkisinin değerlendirildiği bu çalışmada doğru seçilen anahtar performans indekslerinin, iyi yapılmış analizler sonucu yapılan değişikliklerin bu ağlara olan pozitif etkilerini 24 aylık veriler ile gösterildi. Araştırma methodu olarak bu analizlerin 24 aylık verileri, bu verilerin yılın kendi içindeki iyileşmeleri ve sonraki yıl ile karşılaştırmaları yapıldı. Yapılan çalışmanın sonucunda operasyonel mükemmelliyet prensipleri doğrultusunda yapılan iyileştirmelerin ve değişimlerin sürece pozitif etkisi olduğu ve müşteri servis seviyesinde artış olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The supply chain continues to increase its importance and role in the changing, developing and digitalizing world of recent times. Especially storage and distribution areas are of great importance in the supply chain or in the value chain, as the stages closest to the end customer. In this study, in which the effect of performance in storage and distribution networks on customer service level and operational excellence was evaluated, the positive effects of the changes made as an expected result of well-performed analysis of the correctly selected key performance indexes on these networks were demonstrated with 24-month data. As a research method, the 24-month data of these analyzes, their improvements within the year and their comparison with the next year were made. As a result of the work carried out, it was observed that improvements and changes made in line with the principles of operational excellence had a positive effect on the process and increased customer service level.