Three essays on technology, trade, and business cycle: A dynamic econometric approach
Teknoloji, ticaret ve iş döngüsü üzerine üç deneme: Dinamik ekonometrik yaklaşım
- Tez No: 675176
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezin amacı, makroekonomik modeller kullanılarak teknoloji ve uluslararası ticaret süreçlerinin incelenmesi yoluyla ileriye dönük ve konjonktür karşıtı makroekonomik politikaların uygulanmasına ışık tutmaktır. Tez, teknolojinin ve uluslararası ticaretin PMG-ARDL ve GMM ekonometrik modellemesi ve küçük bir açık ekonomi ile orta açık ekonomi DSGE modellemesinin tahmin edilmesi ve değerlendirilmesi üzerine üç bağımsız bölümün yanı sıra bir giriş içerir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde teknoloji transferini hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından detaylı olarak inceledik. Çalışmanın üçüncü bölümünde, son dönemde birçok merkez bankası tarafından para ve faiz politikalarının analizi ve planlaması açısından kullanılmaya başlanan dinamik ve stokastik genel denge modelleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde, aynı dönem için modeli orta açık ekonomiye genişlettik. Araştırmamız, tüm ülkelerin teknoloji transferinden yararlandığını ve teknoloji transferi ile kişi başına düşen ekonomik büyüme arasında uzun vadeli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Öte yandan, hem küçük hem de orta ölçekli açık ekonomi dinamik stokastik genel denge modellerinin simülasyon sonuçları, Türkiye makroekonomik değişken veri seti ile oldukça uyumludur. Ancak çalışmada kullanılan makroekonomik değişkenlerin oynaklığının yüksek olması nedeniyle modelin simüle edilmiş değişkenleri büyük standart sapmalara sahiptir. Hem küçük hem de orta açık ekonomi genel denge modelleri, iyileştirilmesi gereken bazı kısımlar olmakla birlikte, Türkiye ekonomisi için optimal para politikasını analiz etmek için mükemmel araçlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to shed light on the implementation of forward-looking and counter-cyclical macroeconomic policies through an examination of technology and international trade processes using macroeconomic models. The thesis contains three independent chapters on PMG-ARDL and GMM econometric modeling of technology and international trade and estimating and evaluating a small open economy and middle open economy DSGE modeling as well as an introduction. In the second part of this study, we examined in detail the transfer of technology in terms of both developed and developing countries. In the third part of the study, we extensively investigated the dynamic and stochastic general equilibrium models, which have recently been used by many central banks in terms of analysis and planning of monetary and interest rate policies. In the final section, we extended the model for the same period to a middle open economy. Our research indicates that all countries benefit from technology transfer and that there is a long-term relationship between technology transfer and economic growth per capita. On the other hand, the simulation results for both small and medium open economy dynamic stochastic general equilibrium models are quite consistent with the Turkey macroeconomic variable data set. However, due to the high volatility of the macroeconomic variables used in the study, the model's simulated variables have large standard deviations. Both small and medium open economy general equilibrium models, while there are some parts to be improved, are excellent tools for analyzing optimal monetary policy for the Turkish economy.