Heterotrofik mikroalg türlerinin meyve suyu bazlı besin ortamında yağ üretim potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of the oil production potential of heterotrophic microalgae by using fruit juice based culture medium
- Tez No: 675204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ŞURİŞVAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, DHA içerikleri yüksek türler olarak bilinen, heterotrofik Schizochytrium limacinum PA-968 ve Crypthecodinium cohnii CCMP316 ile yapılan üretimlerde alternatif karbon kaynağı olarak meyve suyu endüstrisi atıklarını temsilen, elma ve üzüm suları kullanılmış ve elde edilen toplam yağ miktarları kıyaslanmıştır. Bu noktada yüksek maliyetlere neden olan besin ortamı bileşenlerinin yerine geçebilecek alternatif kaynakların potansiyellerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Her iki mikroalg türü için, üzüm suyu ve elma suyu bulunan ortamlardan elde edilen toplam yağ miktarlarında standart ortama göre artış görülürken, en yüksek artış üzüm suyu bulunan ortamdan elde edilmiştir. Bu durumun elma ve üzüm suyunda, mikroalglerdeki lipid metabolizmasında önemli basamaklardan biri olan asetil-CoA biyosentez yolaklarına katılan ve verimi artıran sitrik asit ve malik asit varlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hücre kuru ağırlıkları, standart ortama göre artış göstermiştir. Meyve suyu bulunan ortamlarda elde edilen artışlardan yola çıkılarak, hücre büyümesi için karbon kaynağı seçiminin önemli olduğu ve düşük maliyetli DHA üretimi için meyve suyu endüstrisi atıklarının kullanımının yüksek potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in the production of heterotrophic Schizochytrium limacinum PA-968 and Crypthecodinium cohnii CCMP316, which are known as species with high DHA content, apple and grape juices were used as an alternative carbon source, representing fruit juice industry wastes, and the total amount of lipid obtained was compared. At this point, it is aimed to reveal the potential of alternative sources that can replace growth media components that cause high costs. For both types of microalgae, while the total amount of lipid obtained from the media with grape juice and apple juice increased compared to the standard medium, the highest increase was obtained from the medium with grape juice. This situation is thought to be caused by the presence of citric acid and malic acid in apple and grape juice, which are one of the important steps in lipid metabolism in microalgae, which participate in acetyl-CoA biosynthesis pathways and increase yield. Cell dry weight increased compared to standard media. Based on the increase in fruit juices, it has been demonstrated that the choice of carbon source for cell growth is important and the use of fruit juice industry wastes for low-cost DHA production has a high potential.