Mikroalgler ile organik atıklardan biyokütle üretimi
Biomass production from organic waste with microalgae
- Tez No: 977576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lignoselülozik bir tarımsal atık olan yer fıstığı kabuklarının mikroalg biyokütle üretiminde karbon kaynağı olarak kullanım potansiyelini araştırmaktadır. Osmaniye'nin Düziçi ilçesinden temin edilen yer fıstığı kabukları yıkanmış, kurutulmuş, öğütülmüş ve su, asit ile alkali ön işlemlerine tabi tutularak hidrolizatları elde edilmiştir. Bu hidrolizatlar, Galdieria sulphuraria ve Chlorella sorokiniana türlerinin heterotrofik ve miksotrofik koşullarda kültürlenmesi amacıyla besi ortamlarına eklenmiştir. Uygulanan yöntemler arasında en yüksek biyokütle verimi alkali hidrolizatlarda elde edilmiştir. Özellikle glikoz ilavesi yapılan heterotrofik ve miksotrofik ortamlarda G. sulphuraria'nın büyümesi belirgin şekilde artmıştır. Lignoselülozik bileşiklerin basit karbonhidratlara dönüştürülmesi ve bu karbon kaynaklarının mikroalgler tarafından tüketilmesi başarılı bir şekilde gösterilmiştir. Bu çalışma, yer fıstığı kabuklarının mikroalg biyoteknolojisinde sürdürülebilir bir kaynak olarak değerlendirilmesine yönelik özgün bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential of utilizing peanut shells, a lignocellulosic agricultural waste, as a carbon source for microalgal biomass production. Peanut shells collected from Düziçi (Osmaniye, Türkiye) were washed, dried, ground, and subjected to water, acid, and alkaline pretreatments to obtain hydrolysates. These hydrolysates were incorporated into growth media to support the heterotrophic and mixotrophic cultivation of Galdieria sulphuraria and Chlorella sorokiniana. Among the tested methods, alkaline hydrolysates yielded the highest biomass productivity. G. sulphuraria cultures showed enhanced growth in heterotrophic and mixotrophic conditions, especially when supplemented with glucose. The conversion of lignocellulosic components into simple carbohydrates and their subsequent uptake by microalgae was successfully demonstrated. This work presents a novel approach to valorizing peanut shell waste for sustainable microalgal biotechnology applications.