Perkütan nefrolitotomi cerrahisi yapılacak hastalarda preoperatif uyku kalitesinin akut postoperatif ağrı düzeyine etkisi
The effect of preoperative sleep quality on acute postoperative pain level in patients undergoing percutaneous nephrolithotomy surgery
- Tez No: 675236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Postoperatif ağrının preoperatif birçok prediktörü bulunmaktadır. Uyku bu parametreler içerisinde özel bir öneme sahiptir. Bu çalışmada perkütan nefrolitotomi operasyonu yapılan hastalarda preoperatif uyku bozukluğunun postoperatif dönemde ağrı düzeyi ve analjezik tüketimine olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya Şubat 2020 – Ağustos 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi'nde genel anestezi altında perkütan nefrolitotomi cerrahisi uygulanan hastalar dahil edildi. Çalışmada toplam 88 hasta bulunmaktadır. Çalışma prospektif olarak yürütüldü. Operasyon öncesi dönemde tüm hastalara PSQI ve RCSQ anketleri uygulandı. Bu anket sonuçlarına göre hastalar iyi, orta ve kötü uyku gruplarına dahil edildi. Postoperatif ağrı şiddeti 0, 6 ve 24. saatlerde araştırmacı hekim tarafından sayısal derecelendirme puanı (NRS) kullanılarak değerlendirildi. Uyku gruplarının postoperatif ağrı düzeyleri karşılaştırılarak benzerlik ve farklıklar ortaya çıkarıldı. Bulgular: Çalışmamızda bulunan 88 hastanın 17 (%19,3) si kadın, 71 (%80,7) i erkek cinsiyetteydi. PSQI anketi sonucuna göre 31 (%35,2) hasta kötü uyku grubunda, 57 (%64,8) hasta iyi uyku grubunda bulunmaktaydı. RCSQ anketi sonucuna göre 23 (%26,1) hasta kötü uyku grubunda, 44 (%50) hasta iyi uyku grubunda, 21 (%23,9) hasta orta uyku grubunda bulunmaktaydı. PSQI ve RCSQ anketlerine göre kötü uyku grubunda bulunan hastaların postoperatif ağrı düzeyleri, 0, 6 ve 24. saatlerde iyi uyku grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede daha yüksekti. Sonuç: Çalışmamız uzun dönem ve kısa dönem uyku kalitesini değerlendiren her iki anketi de (PSQI ve RCSQ) kullanan ender araştırmalardan birisi oldu. Hem genel uyku kalitesinin hem de operasyondan önceki gecede uyku kalitesinin postoperatif ağrı üzerinde etkisi olabileceğini ortaya koyduk. Hekimler uyku kalitesinde azalmanın ve uyku bozukluklarının yol açabileceği klinik problemlerin oluşmasını önlemek için bu hastaların mutlaka tedavi etmek zorunda olduklarını bilmelidir. Postoperatif ağrının önlenmesi için alınacak önlemler hastanın yaşam kalitesini daha iyi bir düzeye taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many preoperative predictors of postoperative pain. Sleep has special importance among these parameters. In this study, it was aimed to investigate the effect of preoperative sleep disturbance on postoperative pain level and analgesic consumption in patients who underwent percutaneous nephrolithotomy surgery. Material and Method: Patients who underwent percutaneous nephrolithotomy surgery under general anesthesia at the University of Health Sciences Ankara City Hospital between February 2020 and August 2020 were included in the study. There are a total of 88 patients in the study. The study was conducted prospectively. During the pre-operation period, PSQI and RCSQ questionnaires were applied to all patients. According to these survey results, patients were included in the good, medium and bad sleep groups. Postoperative pain severity was evaluated by the researcher physician using Numerical Rating Score (NRS) at 0, 6 and 24 hours. Similarities and differences were revealed by comparing the postoperative pain levels of sleep groups. Results: Of the 88 patients in our study, 17 (19.3%) were female and 71 (80.7%) were male. According to the results of the PSQI questionnaire, 31 (35.2%) patients were in the bad sleep group and 57 (64.8%) patients were in the good sleep group. According to the results of the RCSQ questionnaire, 23 (26.1%) patients were in the bad sleep group, 44 (50%) in the good sleep group, and 21 (23.9%) patients in the middle sleep group. According to the PSQI and RCSQ questionnaires, the postoperative pain levels of the patients in the poor sleep group were statistically significantly higher at 0, 6 and 24 hours compared to the good sleep group. Conclusion: Our study was one of the rare studies that used both questionnaires (PSQI and RCSQ) evaluating long-term and short-term sleep quality. We found that both overall sleep quality and sleep quality on the night before surgery can affect on postoperative pain. Physicians should be aware that these patients must be treated to prevent clinical problems caused by decreased sleep quality and sleep disorders. Measures to be taken to prevent postoperative pain will improve the patient's quality of life.