Ayçiçeğinin hasada yönelik bazı fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination of some mechanical and physical properties of sunflower for harvesting
  1. Tez No: 67526
  2. Yazar: HABİB KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ayçiçeğinin Hasada Yönelik Bazı Fiziksel ve Mekaniksel Özelliklerinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Habib KOCABIYIK Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Birol KAYİŞOĞLU 1997, Sayfa 43 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU (Danışman)Bu araştırma 1996-1997 yılında Tekirdağ Ziraat Fakültesinin tarlalarından elde edilen ayçiçeği bitki örnekleri ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı: ülkemiz ve Trakya bölgesi için ekonomik önemi büyük olan Ayçiçeğinin özellikle hasada yönelik özelliklerinden olan sap kesilme kuvveti, eğilme direnci, tane sürtünme katsayısı ve tane kırılma direnci gibi bazı fiziksel ve mekanik özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sap kesilme kuvveti, eğilme direnci, sapın elastikiyet ve tanjant modulu değerleri sapın nem içeriğinden etkilenmektedir. Ayrıca sap çapıda etkilemektedir. Ayçiçeği tanelerinin sürtünme katsayısı tanelerin nem içeriği ve kullanılan sürtünme yüzeyine göre değişiklik göstermektedir. Sürtünme katsayısı tanelerin nem içeriği ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Ayçiçeği tanelerinin kabuk kırılma kuvveti tanelerin yatay ve dikey konumlarına göre farklı değerler almaktadır ve aynı zamanda da nem içeriğiyle değişmektedir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Postgraduate Thesis A Research on Determination of Some Mechanical and Physical Properties of Sunflower For Harvesting Habib KOCABIYIK Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Research Assistant Thrace University The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainsciences Section Supervisor: Doç. Dr. Birol KAYİŞO?LU 1997, Page 43 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Bülent EKER Doç. Dr. Birol KAYİŞO?LU (Supervisor)IV Sunflower is very important industrial plant for our Region and our Country. This research was made during 1996-1997 in the practical and research field of Tekirdağ Agricultural Faculty. The aim of this research was the determination of some physical and mechanical properties of sunflower such as stalk shear force, bending strength, coefficient of friction, modulus of elasticity, modulus of tangent, hull breaking which are effected sunflower harvesting. The results of this experiment are the following; The values of stalk shear force, bending strength, modulus of elasticity, modulus of tangent were changed according to stalk moisture content and stalk diameter. Coefficient of friction of sunflower seeds were changed relatively with moisture content of the seeds. In addition, different friction plate effected the coefficient of friction of sunflower seeds value. Breaking force of sunflower seed hulls values were changed according to position (vertical and horizontal) of seeds and seeds moisture content.