Eğitim Değeri Algısı Ölçeğinin psikometrik özelliklerinin Klasik Test Kuramı ve Madde Tepki Kuramına göre incelenmesi
An investigation of the Scale of Perception of Educational Value's psychometric properties according to Classical Test Theory and Item Response Theory
  1. Tez No: 675271
  2. Yazar: HARUN DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmanın amacı geliştirilen Eğitim Değeri Algısı Ölçeği ile elde edilen ölçek puanlarının madde ve test parametrelerini Klasik Test Kuramı ve Madde Tepki Kuramı'nın Aşamalı Tepki Modeli'ne göre incelemektir. Çalışma Gaziantep ilinden amaçsal örnekleme yöntemi ile 2872 ortaokul öğrencisinden veri toplanan temel bir araştırmadır. Eğitim Değer Algısı Ölçeği'nin ölçme değişmezliği cinsiyete göre çoklu grup doğrulayıcı faktör analiz ile test edilmiştir ve katı değişmezliğin sağlandığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarında madde ayırt ediciliğin kuramlar arasındaki korelasyonu pozitif yönde yüksek düzeyde, maddelerin onaylanma oranları arasındaki korelasyonun negatif yönde yüksek düzeyde, eğitim değeri algıları arasındaki korelasyonun pozitif yönde yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Güvenirlik kestirim yöntemlerinden KTK'ye göre Cronbach alfa .76, MTK'ye göre marjinal güvenirlik katsayısı .77 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the items and test parameters with the scale points obtained with the developed Scale of the Perception of Educational Value according to the Classical Test Theory and the Graded Response Model of Item Response Theory. The study is a basic research in which data was collected by using purposeful sampling method from 2872 secondary school students who are from Gaziantep City. The Scale of Perception of Educational Value's measurement invariance was tested with multigroup confirmatory factor analysis by gender and it was seen that the strict invariance had been ensured. It was seen at the study's results that item distinctiveness' correlation among the theories were high level in the positive direction, the correlation among the items' validating rates were high level in the negative direction and the relationship among the perceptions of educational value was high level in the positive direction. According to the CTT, Cronbach Alpha was calculated as .76 and according to the IRT, parameter of the marginal reliability was calculated as 77.