Ameira parvula (Claus, 1866) ve nitocra affinis gurney, 1927 (Copepoda, harpacticoida ameiridae) türlerinin taksonomisi, zoocoğrafyası ve filogenisi
Taxonomy, zoogeography, phylogeny of Ameira parvula (Claus, 1866) and nitocra affinis gurney, 1927 species complexes
  1. Tez No: 675272
  2. Yazar: NURAN ÖZLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHAN KARAYTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, tür kompleksini temsil ettikleri düşünülen Ameira parvula (Claus, 1866) ve Nitocra affinis Gurney, 1927 türlerinin morfolojik farklılıklara dayanarak tür sınırlarının yeniden tanımlanmasıdır. Dünyada oldukça geniş dağılım gösteren bu türlerin her iki eşeyinin de detaylı redeskripsiyonları geniş bir örnek serisi üzerinden ilk kez yapılmıştır. Sonuç olarak Ameira parvula tür kompleksi altında Ameira wellsi sp. nov. ,Ameira venthami sp. nov. olarak iki yeni tür tanımlanmış; A. parvula nana Willey, 1935 taksonomik kategorisi değiştirilerek tür kategorisine transfer edilmiş ve Ameira nana Wiley, 1935 stat. nov. olarak isimlendirilmiştir. Nitocra affinis türüne ait alttürlerin taksonomik kategorilerinde değişiklik yapılması önerilmiştir. Nitocra affinis affinis Gurney, 1927 Nitocra affinis Gurney, 1927 stat. nov.; Nitocra affinis rijekena Petkovski, 1954 Nitocra rijekana Petkovski, 1954 stat. nov.; Nitocra affinis californica Lang, 1965 Nitocra californica Lang, 1965 stat.nov.; Nitocra affinis stygia Por, 1968 N. stygia Por, 1968 stat. nov.; Nitocra affinis colombiensis Fuentes-Reinés ve Suárez- Morales, 2014, N. colombiensis Fuentes-Reinés ve Suárez-Morales, 2014 stat. nov., olarak isimlendirilmiştir. Nitocra affinis'in kotip materyalinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı lokalitelerden elde edilen çok sayıda materyalin incelenmesi ve literatür karşılaştırmaları sonucunda Nitocra sonmezi sp. nov.; Nitocra serdarsaki sp. nov.; Nitocra loweae sp. nov.; Nitocra alperi sp. nov. olarak dört yeni tür tanımlanmıştır. Ameira parvula ve Nitocra affinis türlerinin tanımları güncellenmiştir. Ameira ve Nitocra cinslerinin anahtarları ve Ameiridae familyası anahtarı güncellenmiştir. Morfolojik verilere dayalı parsimoni analizleri Ameirinae altfamilyası taksonları arası filogenetik ilişkileri belirlemek için yapılmıştır. Ameira ve Nitocra cinslerinin diyagnozu güncellenmiş ve Ameira lusitanica Galhano, 1970 türünün Miraciidae familyasına incertae sedis olarak transferi önerilmiştir. Ameira confluens Ranga Redy, 1984 türü P5 baseoendopod ve eksopodun durumu sebebiyle Ameiridae içerisinde species inquirenda olması önerilmiştir. Nitocra cinsinde bulunan N. bdellurae (Liddell, 1912) ve N. pusilla Sars, 1911 türleri Nitocra cinsinden çıkarılmış ve species inquirenda olarak Ameiridae familyası içerisinde bırakılmıştır. N. blochi Soyer, 1975, N. chelifer Wilson, 1932, N. delaruei Soyer, 1975, N. reducta reducta Schäfer, 1936, N. gracilimana Giesbrecht, 1902, N. phlegrea Brehm, 1909 türleri Nitocra cinsi içerisinden ayrılması ve bir sonraki çalışmaya kadar Ameiridae familyası içerisinde incertae sedis olarak kalması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to redefine the species boundaries based on morphological differences of Ameira parvula (Claus, 1866) and Nitocra affinis Gurney, 1927 which are thought to represent of species complex. The detailed redescriptions of both sexes of these species which show a worldwide distribution, have been made for the first time through a large sample series. As a result, three new species were identified under the Ameira parvula species complexes, A. parvula nana Willey, 1935 was upgraded to species rank. Also, it has been proposed to upgrade the taxonomic ranks of the subspecies of the Nitocra affinis; Nitocra affinis rijekena as Nitocra rijekana stat. nov., Nitocra affinis colombiensis N. colombiensis stat. nov., Nitocra affinis stygia as N. stygia stat. nov. and Nitocra affinis affinis as Nitocra affinis stat. nov.. Four new species; Nitocra sonmezi sp. nov., Nitocra serdarsaki sp. nov. Nitocra loweae sp. nov and Nitocra alperi sp. nov., have been described as a result of the literature comparisons and the examination of the cotype of Nitocra affinis as well as the the wide range of materials collected from various national and international localities. The definitons of Ameira parvula and Nitocra affinis species have been revised and Ameira and Nitocra generic keys and also Ameiridae family key have been updated. Parsimony analyses based on morphological data were carried out to determine the phylogenetic relationships between the genera of the family Ameiridae as well as species of Ameira and Nitocra genera. As a result of the phylogenetic analysis, the diagnosis of genera Ameira and Nitocra were updated and the species Ameira lusitanica Galhano, 1970 transferred to the family Miraciidae as incertae sedis. Due to the condition of the P5 baseoendopod and exopod of the species Ameira confluens Ranga Reddy, 1984; the species is proposed to be a species inquirenda in Ameiridae. N. bdellurae and N. pusilla, N. blochi. N. chelifer, N. delaruei, N. reducta reducta, N. gracilimana, N. phlegrea were excluded from the genus Nitocra and left as species inquirenda in the family Ameiridae until further studies.