Çok değişkenli fonksiyonlar ve yaklaşım problemleri
Multivarible functions and approximation problems
- Tez No: 675285
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde çok değişkenli fonksiyonlar ve yaklaşım problemleri incelenmiştir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Yaklaşım problemlerinin tarihi gelişimi yer almaktadır. İkinci bölümde tezde kullanılan tanımlar ve teoremler ispatsız olarak verilmiştir. Üçüncü bölüm ise yedi alt bölümden oluşmaktadır. İlk üç alt bölümde Çok değişkenli fonksiyonların fark operatörleri, düzgünlük modülleri ve yönlü türevlerinden bahsedilmiş sonraki bölümlerde integral metrik tanımlanmış trigonometrik polinomlarda yaklaşımın düz ve ters teoremleri verilip son olarak da p L uzaylarında bazı yaklaşım teoremleri incelenmiştir. Son bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
In this thesis multi-variable functions and approximation problems are examined. The thesis consists of four main parts. First part is the introduction in which historial development of the approximation problems takes places. In the second part there are the non-prover definitions and theorems. The third part consist of seven sub-parts .In the first three of the sub-parts the variation operators, difference operator, directional derivates are explanied, straight and inverse theorems of appraximation in trigonometric polynomials is given and last of all, in p L spaces some approximation theorem is discussed. The last part is the conlusion part.